«Գազպրոմ»-ը կէժանացնի Վրաստան մատակարարվող գազի գինը 15%-ով
Վրաստանի իշխանությունները վերանայել են ռուսաստանյան «Գազպրոմ» ընկերության հետ գործող պայմանագիրը եւ պայմանավորվել են ներմուծվող գազի գնի մոտ 15%-ի չափով նվազման մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին այսօր հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Նատիյա Տուրնավան։
«Հաշվի առնելով մրցակցության աճը եւ այն, որ աշխարհում նավթամթերքի գները անկում են ապրում, մենք այսօր վերանայել ենք «Գազպրոմի» հետ պայմանագիրը, ինչը կնպաստի գազի գների նվազմանը:
Առեւտրային գաղտնիքից ելնելով՝ ես ձեզ կոնկրետ թվեր չեմ ներկայացնի, սակայն կասեմ, որ բնական գազի գինը կնվազի մոտ 15%-ով»,- ասել է Տուրնավան:
2019թ. ապրիլին Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կոբուլիան տեղեկացրել էր «Գազպրոմ»-ի հետ փոքր քանակությամբ գազ գնելու շուրջ պայմանագիր կնքելու մասին: 2019-ին Վրաստանը Ռուսաստանից գնել էր 160 մլն կուբամետր գազ, ինչը կազմել էր ընդհանուր ներկրվող գազի մոտ 5%-ը:

«Газпром» снизит цену на поставляемый в Грузию газ на 15%
Власти Грузии пересмотрели действующий контракт с российской компанией «Газпром» и договорились о снижении цены импортируемого газа примерно на 15%.
Как сообщает ТАСС, об этом сообщила министр экономики и устойчивого развития Грузии Натия Турнава.
«С учетом усиленной конкуренции и того, что в мире цены на нефтепродукты падают, мы сегодня пересмотрели контракт с «Газпромом», что поспособствует снижению цены на газ.
Исходя из коммерческой тайны, я не будут называть вам конкретных цифр, однако скажу, что цена на природный газ будет понижена приблизительно на 15%»,- сказала Турнава.
В апреле 2019 года министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Кобулия сообщил о подписании контракта с «Газпромом» о закупке газа в малых количествах. В 2019 году Грузия  закупила у России 160 млн кубометров газа, что составило порядка 5% от общего объема импорта.