Արտոնյալ պայմաններով ուսանողական վարկեր՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկից
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է ձեւակերպել ուսանողական վարկեր արտոնյալ պայմաններով պետական ֆինանսավորմամբ հատուկ ծրագրի շրջանակում:
Ինչպես նշել են բանկում, վճարովի հիմունքներով կրթություն ստացող պետական եւ պետական հավատարմագրություն ունեցող ուսումնական հաստատություններում բակալավրիատի, մագիստրատուրայի եւ կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողները կարող են ձեւակերպել ուսանողական վարկեր հետեւյալ արտոնյալ պայմաններով՝
- Տարեկան տոկոսադրույք՝ 6% կամ 7%, կախված առաջադիմությունից (Վարկը տրամադրվում է տարեկան 9% տոկոսադրույքով, որից 2%-ը կամ 3%-ը, կախված առաջադիմությունից, սուբսիդավորվում է պետության կողմից: Փաստացի տարեկան տոկոսադրույք՝ 6.17%-7.33%),
- Վարկի ժամկետ` 3 ամսից մինչեւ 10 տարի,
- Մեկ ուսումնական տարվա համար վարկի գումար՝  50,000 դրամից մինչեւ 700,000 դրամ,
- Վարկի առավելագույն գումար ուսման ամբողջ ժամանակահատվածի համար՝ 2,8 մլն դրամ,
- Միջնորդավճարներ նախատեսված չեն:
«Արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ Կառավարության կողմից՝ ի աջակցություն Հայաստանի բնակչությանը, ստեղծված հատուկ միջոցառումների շրջանակներում հաճախորդները կարող են ստանալ ուսանողական վարկեր եւ օգտվել հատուկ լրացուցիչ արտոնություններից. մինչեւ 2020թ-ի վերջ վարկը կսպասարկվի տարեկան 0% կամ 4% տոկոսադրույքով (կախված առաջադիմությունից)»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ Կառավարության 14-րդ միջոցառման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է գտնել ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքում:
Ուսանողական վարկեր կարող են ձեւակերպել 16-65 տարեկան  ՀՀ ռեզիդենտ քաղաքացիները:  Պարտադիր պայման է ուսանողի ծնողներից կամ խնամակալներից մեկի երաշխավորությունը: Վարկառուի (ուսանողի) կողմից եկամուտների ներկայացում չի պահանջվում, բավական է երաշխավորի եկամուտների առկայությունը, իսկ եկամտի բավարար չլինելու կամ բացակայության դեպքում, հնարավոր է ներգրավել համավարկառու:
«Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ուսանողական վարկերի պայմանների մասին կարելի է ստանալ բանկի պաշտոնական կայքում կամ զանգահարելով բանկի Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով»,- նշել են բանկում:

Банк ВТБ (Армения) предлагает оформить льготные студенческие кредиты
Банк ВТБ (Армения) предлагает оформить студенческие кредиты на льготных условиях в рамках специальной программы с государственным финансированием.
Как сообщили в банке, студенты бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры государственных и имеющих государственную аккредитацию учебных заведений, получающие образование на платной основе, могут оформить студенческий кредит на следующих льготных условиях:
- Годовая процентная ставка – 6% или 7% в зависимости от успеваемости (Кредит выдается с годовой процентной ставкой 9%, из которых 2% или 3%, в зависимости от успеваемости, субсидируются государством. Эффективная годовая процентная ставка –6.17%-7.33%);
- Срок кредита – от 3-х месяцев до 10-и лет;
- Сумма кредита для оплаты обучения за один учебный год – от 50 000 до 700 000 драмов;
- Максимальная сумма кредита на весь срок обучения – 2.8 млн драмов;
- Комиссии не предусмотрены.
«В рамках специальных мероприятий, организованных Правительством РА в поддержку населения Армении в условиях создавшегося Чрезвычайного положения, клиенты могут получить студенческий кредит и воспользоватьсяспециальной дополнительной льготой: до конца 2020г. кредит будет обслуживаться по годовому проценту 0% или 4% (в зависимости от успеваемости)»,- приводится в сообщении.
Подробную информацию о 14-ой программе Правительства РА можно найти на официальном сайте Правительства Армении.
Студенческий кредит могут оформить граждане и резиденты РА в возрасте от 16-ти до 65-ти лет. Обязательным условием является наличие поручительства одного из родителей или опекунов студента. От заемщика (студента) предъявление дохода не требуется, достаточно наличие доходов у поручителя, а в случае недостаточности данных доходов или вовсе их отсутствия, возможно привлечение созаемщика.
«Более подробную информацию об условиях студенческого кредита можно получить на сайте банка или, позвонив в Контактный центр, по номеру 87-87»,- отметили в банке