Գլոբալ համաձայնագիր. Վճարունակությունը չպետք է որոշիչ լինի պատվաստման համար
Շուրջ 150 գործող եւ նախկին համաշխարհային առաջնորդներ, քաղաքական եւ հասարակական գործիչներ, դիվանագետներ կոչ են արել ընդունել գլոբալ համաձայնագիր՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակման, հիվանդության ախտորոշման եւ բուժման համար՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարությամբ:
Համաձայնագիրը պետք է՝
- Ապահովի COVID-19- ի հետ կապված բոլոր գիտելիքների, տվյալների եւ տեխնոլոգիաների պարտադիր փոխանակում,
- Մշակի գլոբալ եւ արդար պլան՝ COVID-19-ի հետ կապված բոլոր ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արագ արտադրության եւ բաշխման համար, ինչը կֆինանսավորվի հարուստ երկրների կողմից,
- Երաշխավորի, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութը, ախտորոշումը, թեստերն ու բուժումը անվճար կտրամադրվեն յուրաքանչյուրին եւ ամենուր: Նախեւառաջ, հասանելիություն պետք է ապահովվի նրանց, ովքեր աշխատում են առաջնագծում, առավել խոցելի մարդկանց եւ աղքատ երկրներին, որոնց հնարավորությունները մարդկանց կյանքերը փրկելու համար սահմանափակ են:
«Մեր աշխարհն ավելի անվտանգ կլինի միայն այն ժամանակ, երբ բոլորն օգուտ քաղեն գիտությունից եւ հասանելիություն ստանան պատվաստանյութին, եւ սա քաղաքական գործիչների խնդիրն է: Առողջապահության համաշխարհային ասամբլեան պետք է կնքի գլոբալ համաձայնագիր, որը հասանելիություն կապահովի պատվաստանյութերին ու որակյալ բուժմանը, ընդ որում՝ առաջնահերթություն պետք է դառնա բուժման անհրաժեշտությունն, այլ ոչ թե վճարունակությունը»,- ասված է բաց նամակում:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Եվրոպական հանձնաժողովը մայիսի սկզբին COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակման համար Global Responce կարգախոսով առցանց դրամահավաք էր կազմկակերպել եւ  հատկացրել €1 մլրդ: Ակցիայի նախնական նպատակն է հավաքել €7,5 մլրդ՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ ստեղծելու համար։

Глобальное соглашение: Платежеспособность на должна быть приоритетом при вакцинации
Около 150-и действующих и бывших мировых лидеров, политиков, общественных деятелей и дипломатов призвали к принятию глобального соглашения по вакцинам, диагностике и лечению COVID-19, осуществляемому под руководством Всемирной организации здравоохранения, которое:
- Обеспечивает обязательный обмен во всем мире всеми знаниями, данными и технологиями, связанными с COVID-19,
- Разрабатывает глобальный и справедливый план быстрого производства и распределения всех продуктов и технологий COVID-19, которые будут финансироваться богатыми странами,
- Гарантирует, что вакцина против COVID-19, диагностика, анализы и лечение предоставляются бесплатно всем и везде. В первую очередь, доступ должен быть обеспечен тем, кто работает на передовой, наиболее уязвимым людям и бедным странам с наименьшими возможностями для спасения жизней.
«Наш мир станет безопаснее только тогда, когда каждый сможет получить пользу от науки и доступ к вакцине - и это задача для политиков. Всемирная ассамблея здравоохранения должна заключить глобальное соглашение, обеспечивающее быстрый всеобщий доступ к вакцинам и высококачественному лечению, при этом приоритетом должна стать необходимость в лечении, а не платежеспособность»,- отмечается в открытом письме.
Banks.am напоминает, что Европейская комиссия в начале мая организовала сбор средств для разработки вакцины от коронавируса, проходящего под лозунгом Global Responce, и выделила €1 млрд. Первоначальной целью акции является сбор €7,5 млрд на создание вакцины от COVID-19.