Գլոբալ դրամահավաք՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակման համար
Եվրոպական հանձնաժողովը €1մլրդ է տրամադրում COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակման համար, նախօրեին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը:
Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Global Responce կարգախոսով անցկացվող առցանց դրամահավաք կոնֆերանսի բացմանը:
Ակցիայի նախնական նպատակն է հավաքել €7,5 մլրդ՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ ստեղծելու համար։
Իր հերթին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Գերմանիան այս խնդրի լուծմանը հատկացնում է €525 մլն։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է €500 մլն տրամադրման մասին։ Իսպանիան՝ վարչապետ Պեդրո Սանչեսի խոսքով, պատրաստ է €125 մլն տրամադրել ընդհանուր հիմնադրամին։
Բացի ԵՄ անդամ երկրներից կոնֆերանսի կազմակերպիչ են հանդիսացել Մեծ Բրիտանիան, Նորվեգիան, Ճապոնիան, Սաուդյան Արաբիան եւ Կանադան։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտարարել է, որ COVID-19-ի բուժումը պետք է ընկալվի որպես համաշխարհային հանրային բարիք եւ հասանելի լինի բոլորի համար:

Организован глобальный сбор средств на разработку вакцины от коронавируса
Европейская комиссия выделяет €1 млрд на разработку вакцины от коронавируса, накануне заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
Как сообщает Deutsche Welle, об этом она сообщила на открытии онлайн-конференции по сбору средств, проходящей под лозунгом Global Responce.
Первоначальной целью акции является сбор €7,5 млрд на создание вакцины от COVID-19.
В свою очередь канцлер Германии Ангела Меркель объявила, что Германия выделяет на разработку вакцины €525 млн. Президент Франции Эмманюэль Макрон сообщил о выделении €500 млн. Испания, по словам премьер-министра страны Педро Санчеса, готова выплатить в общий фонд €125 млн.
Кроме стран-членов ЕС организаторами конференции выступили Великобритания, Норвегия, Япония, Саудовская Аравия и Канада.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил, что лечение COVID-19 должно восприниматься как глобальное общественное благо и быть доступным для всех.