McKinsey․ Բանկային ռիսկերի կառավարումը COVID-19-ի պայմաններում
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ McKinsey միջազգային խորհրդատվական ընկերության հոդվածից՝ նվիրված բանկային ռիսկերի կառավարմանը COVID-19-ի պայմաններում (Banking models after COVID-19: Taking model-risk management to the next level)։
Կորոնավիրուսի համավարակն անսպասելի թերություններ է բացահայտել բանկային բիզնեսի կառավարման մոդելներում։ Ինչպե՞ս բանկերը լավագույն կերպով կարող են լուծել այս խնդիրը։
Ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման դեմ ներդրվող սահմանափակումները հսկայական վնաս են հասցնում տնտեսությանը։ Եվ բանկային համակարգն այս առումով բացառություն չի։ Շատ ծանր հարված է հասված բանկերի կապիտալին, շահույթին ու իրացվելիությանը, իսկ ռիսկերի գնահատման եւ կանխատեսման մաթեմատիկական մոդելները չեն աշխատում ընթացիկ պայմաններում։
Բանկերի հիմնական ձախողումը նրանում չէ, որ իրենք ճգնաժամի դեմ պայքարում կիրառեցին անհամապատասխան մոդելներ, այլ նրանում, որ բակերը նման իրադարձությունների համար չունեցան գործողության համապատասխան պլան։ Բացի այդ, բանկերն իրենց կանխատեսումները կառուցեցին պատմական տվյալների հիման վրա՝ գործնականում հասանելիություն չունենալով այն տվյալներին, որոնք ի հայտ են գալիս այսօր։
Անգամ, եթե բանկերը տիրապետեին նոր տեղեկատվությանը, իրենց ենթակառուցվածքն ու համակարգերը չունեն անհրաժեշտ ճկունություն։
Ֆինանսական հաստատությունները պետք է շտապ վերանայեն իրենց մոդելների ռազմավարությունը: Նրանք պետք է մշակեն եւ կիրառեն ինչպես արդյունավետ կարճաժամկետ գործողություններ, այնպես էլ մոդելի ամրության բարելավման երկարաժամկետ ծրագիր:
Առաջին փուլում բանկերը պետք է կենտրոնանան մոդելների արդյունավետ ճշգրտման վրա, որպեսզի դրանք լինեն նպատակային․ փոփոխությունները պետք է կատարվեն արագ, բայց նաեւ արդյունավետ եւ հետեւողական` խուսափելու համար ավելորդ ծախսերից:
Մենք առաջարկում ենք ստեղծել հատուկ աշխատանքային խումբ`բանկերին ճգնաժամային ռեժիմում ղեկավարելու համար: Այս թիմը պետք է ունենա հստակ կառավարում, կարգապահական գործառնական մոդել եւ օգտակար MRM գործիքներ:
Պետք է ապահովվի տարբեր տեսակի մոդելների ճշգրտումների եւ հիմնական ենթադրությունների խաչաձեւ ստուգում ՝ ապահովելու համար հետեւողականությունն ու կանխելու համար հակասական որոշումները: Ճշգրտումներն անհրաժեշտ է պարբերաբար վերանայել եւ վերլուծել դրանց անհրաժեշտությունը՝ տնտեսական իրավիճակի փոփոխության հետ համահունչ։
Պետք է մշակվի արտակարգ իրավիճակներում մոդելի կառավարման պլան։ Պետք է լինեն պատրաստի լուծումներ ձախողման դեպքում զրոյական կամ ցածր ռիսկայնությամբ մոդելների համար: Անհրաժեշտության դեպքում պետք է մշակվի ծրագիր` խափանման դեպքում մոդելի հետ կապված գործունեության շարունակականության համար:
Թիմը պետք է աշխատի կառավարման հստակ ծրագրի ներքո՝ կրիտիկական պայմաններում ապահովելով բիզնեսի գործունեության տեսանելիությունն ու հաշվետվողականությունը՝ մոդելի մշակման, ճշգրտման, վերանայման եւ մոնիթորինգի միջոցով:

McKinsey: Управление банковскими рисками в условиях COVID-19
Предлагаем Вашему вниманию отрывки из статьи международной консалтинговой компании McKinsey, посвященной управлению банковскими рисками в условиях COVID-19 (Banking models after COVID-19: Taking model-risk management to the next level).
Пандемия коронавируса выявила недостатки в моделях управления банковским бизнесом. Как банки наилучшим образом могут решить эту проблему?
Меры, ограничивающие распространение коронавируса, которые вводятcя во всем мире, наносят огромный ущерб экономике. И банковская система в этом смысле не является исключением. Показатели капитала, прибыли и ликвидности сильно пострадали, а математические модели оценки рисков и прогнозирования оказываются неработающими в текущих условиях.
Главное упущение банков не в том, что они используют неподходящие методы в борьбе с кризисом, а в том, что у них не было соответствующего плана на случай подобных событий. Кроме того, банки строят свои прогнозы на основе исторических данных, и на практике не имеют доступа к данным, которые появляются сегодня.
Даже, если банки обладали новой информацией, их инфраструктура и системы не обладают достаточной гибкостью.
Финансовые учреждения должны срочно пересмотреть стратегию своих моделей. Они должны разработать и применить как эффективные краткосрочные действия, так и долгосрочную программу повышения прочности модели.
На первом этапе банки должны сконцентрироватья на эффективной корректировке моделей, чтобы они были бы целевыми: изменения должны быть совершены быстро, но, в то же время, эффективно и последовательно, чтобы избежать лишних расходов.
Мы предлагаем сформировать специальную рабочую группу для управления банками в кризисном режиме. Эта команда должна иметь четкое управление, дисциплинарную операционную модель и полезные MRM инструменты.
С целью обеспечения последовательности и исключения возможности принятия противоречивых решений должна быть внедрена перекрестная проверка корректировки различных моделей и основных прогнозов. Корректировки следует периодически пересматривать и анализировать их необходимость в соответствии с изменением экономической ситуации.
Должен быть разработан план управления моделью в чрезвычайных ситуациях. Должны быть готовые решения для моделей с нулевым или низким уровнем риска при неудачном развитии событий. При необходимости должна быть разработана программа обеспечения продолжительности деятельности модели на случай форс-мажора.
Команда должна работать в рамках четкой программы управления, в критических условиях обеспечивая прозрачность деятельности бизнеса и отчетность посредством разработки, корректировки, пересмотра и мониторинга модели.