Մաթեմատիկական մոդելները կբացահայտեն բանկային ռիսկերը կորոնավիրուսի ժամանակ
Մոսկվայի եւ Տոմսկի պետական համալսարանների (ՄՊՀ, ՏՊՀ) գիտնականներն արտասահմանյան գործընկերների հետ համատեղ կստեղծեն մաթեմատիկական մոդելներ՝ բանկային հատվածում նոր ռիսկերի բացահայտման եւ գնահատման համար, այդ թվում այն ռիսկերի, որոնք ի հայտ են եկել կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, «գիտնականների միջազգային խումբը՝ ՏՊՀ-ի դոցենտ Եվգենի Պչելինցեւի գլխավորությամբ, սկսում է ֆինանսական համակարգի քանդմանը տանող ռիսկերի քարտեզի ստեղծման նախագծի իրականացումը»:
ՄՊՀ-ի տնտեսագետներն ու ՏՊՀ-ի մաթեմատիկոսները համատեղ կբացահայտեն բանկային հատվածի ռիսկերը եւ կառաջարկեն դրանց գնահատման համար միջոցներ: Նախագիծը կիրականացվի Ռուսաստանի գիտական հիմնադրամի դրամաշնորհի միջոցներով:
Նախագիծն ենթադրում է մաթեմատիկական մոդելների ստեղծում եւ վերլուծություն, ինչը հնարավորության կտա հաշվարկելու՝ դժվար տնտեսական պայմաններում որ դեպքերում կարող է տեղի ունենալ ֆինանսական շուկաների փլուզումը, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում:
Աշխատանքի ընթացքում վերլուծաբանները կօգտագործեն ֆինանսական ցուցանիշների մասին տվյալները Bloomberg-ի, ինչպես նաեւ CRSP նեղ մասնագիտացած բազաներից: Ստացված մոդելները կօգտագործվեն հաշվարկների համար՝ շուկայի կոնկրետ խաղացողների խնդրանքով, կամ միջնորդ ընկերությունների հետ համագործակցությամբ:

Математические модели выявят риски для банковского сектора в условиях пандемии
Ученые Московского государственного университета и Томского государственного университета (ТГУ и МГУ) совместно с зарубежными коллегами создадут математические модели для выявления и оценки новых рисков для банковского сектора, в том числе тех, которые сложились в условиях пандемии коронавируса.
Как сообщает ТАСС, «международная группа ученых под руководством доцента ТГУ Евгения Пчелинцева начинает выполнение проекта по построению карты рисков, ведущих к разрушению финансовой системы».
Экономисты МГУ и математики ТГУ будут совместно определять риски банковского сектора и предлагать меры по их оценке. Прект будет реализовываться средства гранта Российского научного фонда (РНФ).
Проект предполагает создание и анализ математических моделей, которые позволяют рассчитать, при каких условиях произойдут крушения финансовых рынков в сложных экономических условиях, в том числе в период пандемии коронавирусной инфекции.
Для работы исследователи будут использовать данные о финансовых показателях из базы Bloomberg и узкоспециализированной базы CRSP. Полученные модели будут использованы для расчетов по просьбам конкретных игроков рынка, либо в сотрудничестве с компаниями-посредниками.