Ռուսաստանում վարկառուների 35%-ը հայտնվել է ռիսկային գոտում
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ռուսաստանյան վարկառուների 11%-ը գրեթե ամբողջովին կորցրել է եկամտի աղբյուրը, նշվում է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) վերլուծական զեկույցում։
Պարտավորություններ ունեցող եւս 10%-ը հայտնել է, որ իր եկամուտը կրճատվել է ավելի քան կեսով։ Վարկառուների 14%-ի մոտ էլ տեղի է ունեցել եկամտի իջեցում ավելի քան մեկ երրորդով։
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, գնահատականներն արվել են Ռուսաստանի ԿԲ-ի պատվերով իրականացված հեռախոսային հարցման արդյունքների հիման վրա։ Հարցումը կատարվել է ապրիլի 16-ից 24-ը․ մասնակցել է 18 տարեկանից բարձր 1,5 հազ․ ռուսաստանցի։
«Այսպիսով, վարկառուների միագումար 35%-ը հայտնվել է ռիսկային գոտում՝ համավարակի հետեւանքով սահմանափակող միջոցների ներդրման առաջին ամսվա ավարտից հետո»,- եզրահանգում է ՌԴ ԿԲ-ն։
Միաժամանակ, ԿԲ-ի հարցումը ցույց է տվել, որ վարկեր ունեցող քաղաքացիների կեսը դեռեւս չի բողոքել եկամտի անկման մասին։

В России 35% заемщиков попали в группу риска
За последние две недели 11% российских заемщиков почти полностью потеряли доходы, говорится в аналитическом отчете Центрального банка (ЦБ) России.
Еще 10% из тех, кто имеет обязательства, сообщили, что их доход сократился более чем наполовину. А 14% заемщиков столкнулись со снижением заработка больше чем на треть.
Как сообщает RBC, оценки сделаны на основании телефонного опроса - по заказу ЦБ. Опрос проводился 16-24 апреля, в нем участвовали 1,5 тыс. россиян старше 18-и лет.
«Таким образом, суммарно 35% заемщиков попали в группу риска уже по истечении первого месяца после введения ограничительных мер в связи с эпидемией»,- делает вывод ЦБ России.
Одновременно, опрос ЦБ показал, что половина граждан, имеющих кредиты, пока не жаловались на падение заработка.