Մերձավոր Արեւելքի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրների համար կորոնավիրուսի համավարակի հետեւանքները լուրջ կլինեն. 2020 թ-ին տարածաշրջանի տնտեսությունը կկրճատվի միջինում 3,1%-ով:Ինչպես նշվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) «Տարածաշրջանային տնտեսության զարգացման հեռանկարները» ապրիլյան զեկույցում, դա համահավասար է տարածաշրջանում համախառն արտադրության $425 մլրդ-ի նվազման:«Գրեթե բոլոր երկրների համար կանխատեսման նման վերանայումն ավելի էական է, քան 2008թ. ֆինանսական ճգնաժամի եւ 2015թ. նավթի գների շոկի ժամանակ»,- նշվում է զեկույցում: 21.04.2020 | 08:47 ԱՄՀ ղեկավար. «Կանխատեսումը սարսափելի է» Կանխատեսման համաձայն՝ ոչ կայուն պետություններն ու հակամարտությունների հետեւանքները հաղթահարող երկրներն առավել կտուժեն:Ինչպես սպասվում է, տնտեսության անկումը կսրի առանց այդ էլ լուրջ մարդասիրական խնդիրներն ու փախստականների հետ կապված դրությունը, որոնց հետ բախվել են այդ երկրները: Tweet Դիտում՝ 4235

МВФ: Страны, преодолевающие последствия конфликтов, пострадают больше всего
Экономические последствия падемии коронавируса будут серьезными для стран региона Ближнего Востока и Центральной Азии - в 2020 году экономика региона сократится в среднем на 3,1%.
Как сообщается в апрельском докладе Международного валютного фонда (МВФ) «Перспективы развития региональной экономики», это эквивалетно сокращению совокупного производства в регионе на $425 млрд.
«Почти для всех стран такой пересмотр прогноза является более существенным, чем во время мирового финансового кризиса 2008 года и шока нефтяных цен 2015 года»,- отмечается в докладе.
Согласно прогнозу, нестабильные государства и страны, преодолевающие последствия конфликтов, пострадают наиболее серьезно.
Как ожидается, спад экономики усугубит и без того серьезные гуманитарные проблемы и ситуацию с беженцами, с которыми столкнулись эти страны.