Facebook-ը գործարկում է խմբակային տեսազանգերի սեփական ծառայությունը
Facebook-ը գործարկում է խմբակային տեսազանգերի սեփական ծառայությունը, որոնց հանդեպ պահանջարկը կտրուկ աճել է կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նոր ծրագրի ստեղծման մասին հայտարարել է Facebook-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը։
Ծառայությունը հնարավորություն է տալիս ստեղծել տեսազանգերի այսպես կոչված սենյակներ, որոնց իրական ժամանակի ռեժիմում կկարողանան միանալ մինչեւ 50 հոգի։ Զանգերի տեւողության սահմանափակումներ չեն լինի։
Միաժամանակ Ցուկերբերգը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ զրույցին միանալ ցանկացողները այնպայման չէ, որ գրանցված լինեն Facebook-ի հավելվածներում։
«Messenger Rooms-ը կաշխատի Instagram-ում, WhatsApp-ում, բայց դրանից կկարողանան օգտվել անգամ նրանք, ովքեր գրանցված չեն մեր ծառայություններից որեւիցե մեկում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ խմբակային տեսազանգի ստեղծողը կկարողանա կիսվել խոսակցության վրա հղումով բոլոր ցանկացողների հետ ու նրանք, անցնելով այդ հղումով, միանգամից կմիանան զրույցին։
Բացի այդ, Ցուկերբերգը նաեւ ասել է, որ փոփոխություններ տեղի կունենան նաեւ WhatsApp-ի տեսազանգերի ծառայությունում։ Այսուհետ դրանում կկարողանան մասնակցել մինչեւ 8 հոգի։

Facebook запускает собственный сервис групповых видеозвонков
Facebook запускает собственный сервис групповых видеозвонков, популярность которых резко возросла в условиях пандемии коронавируса.
Как сообщает ТАСС, о создании новой программы объявил глава Facebook Марк Цукерберг.
Cервис позволяет создавать так называемые комнаты видеозвонков, к которым могут присоединиться в режиме реального времени до 50-и человек. Ограничений по длительности звонков не будет.
При этом Цукерберг особо акцентировал внимание на том, что желающие присоединиться к беседе не обязательно должны быть зарегистрированы в приложениях Facebook.
«Messenger Rooms будет работать в Instagram, WhatsApp, но им смогут воспользоваться даже те, кто не зарегистрирован ни в одном из наших сервисов»,- отметил глава компании.
По его словам, создатель группового видеозвонка сможет просто поделиться ссылкой на беседу со всеми желающими, и они, перейдя по ней, сразу подключатся к разговору.
Кроме того, Цукерберг сказал, что доработкам подвергнется сервис видеозвонков в WhatsApp. Теперь в них смогут принимать участие до восьми человек.