McKinsey. ԵՄ-ում մոտ 59 մլն աշխատատեղ է վտանգված
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ Եվրամիությունում շուրջ 59 մլն աշխատատեղ հայտնվել է վտանգի առջեւ:
Այս մասին գրում է  Financial Times-ը՝ վկայակոչելով McKinsey միջազգային խորհրդատվական ընկերության զեկույցը, որտեղ նշվում է, որ ներկայիս դրությունը կարող է անդրադառնալ մասնավոր հատվածում զբաղվածների ավելի քան մեկ չորրորդին:
Վերլուծաբանների կանխատեսմամբ՝ ամենամեծ հարվածը կհասցվի հասարակական սննդի, բնակարանային եւ հյուրանոցային հատվածներին, որտեղ կենտրոնացած է ռիսկի տակ հայտնված աշխատատեղերի 74%-ը:
McKinsey-ի հոռետեսական սցենարով՝ գործազրկությունը ԵՄ-ում կարող է կրկնապատկվել՝ հաջորդ տարի հասնելով 11,2%-ի, եւ դժվար թե մինչեւ 2024թ. հաջողվի վերադառնալ մինչճգնաժամային մակարդակին:
McKinsey-ի ավագ գործընկեր Սեբաստյան Շտերնի խոսքով՝ «խնդիրը կայանում է նրանում, որ քաղաքական գործիչների մոտ բացակայում են տվյալներ կամ փորձ, թե ինչպես կարելի է հաղթահարել այս ճգնաժամը»:
Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, տնտեսական հարցերով եվրահանձնակատար Պաոլո Ջենտիլոնին հայտարարել է, կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքները հաղթահարելու համար ԵՄ տնտեսությանը կարող է պահանջվել €1,5 տրլն:
Ավելի վաղ առողջապահական համակարգի եւ փոքր ու միջին ձեռնարկությունների աջակցության համար Եվրախումբը ներկայացրել էր ավելի քան €500 մլրդ-ի նախագիծ: «Այսպիսով՝ պահանջվում է առնվազն €1 տրլն»,- նշել է եվրահանձնակատարը:

McKinsey: Около 59 млн рабочих мест в ЕС оказались под угрозой
Около 59 млн рабочих мест оказались под угрозой в Евросоюзе по причине экономического кризиса, вызванного пандемией коронавируса.
Об этом пишет Financial Times со ссылкой на доклад международной консалтинговой компании McKinsey, в котором указывается, что нынешняя ситуация может затронуть более четверти всех занятых в частном секторе ЕС.
По оценкам аналитиков, наибольший удар будет нанесен сфере общественного питания и жилищного, гостиничного сектора, где сосредоточены 74% оказавшихся в зоне риска рабочих мест.
Согласно пессимистичному сценарию McKinsey, безработица в странах ЕС может удвоиться до 11,2% к следующему году и вряд ли вернется к докризисному уровню до 2024 года.
По словам старшего партнера McKinsey Себастьяна Штерна, проблема заключается в том, что «у политиков нет данных или опыта для того, чтобы справиться с таким кризисом».
Одновременно, как сообщает ТАСС, еврокомиссар по вопросам экономики Паоло Джентилони заявил, что экономике ЕС может понадобиться €1,5 трлн для преодоления последствий распространения коронавируса.
Ранее для финансирования системы здравоохранения и поддержки представителей малого и среднего бизнеса Еврогруппа представила план в размере более €500 млрд. «Тем самым остается еще минимум €1 трлн», - отметил еврокомиссар.