Եվրամիության (ԵՄ) աջակցության ծրագիրը կկազմի €540 մլրդ, այն կգործարկվի երկու շաբաթվա ընթացքում, երբ ԵՄ-ն կհայտնվի ռեցեսիայի մեջ:ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Եվրախմբի նախագահ Մարիու Սենտենուն՝ կազմակերպության ընդլայնված կազմով հրավիրված տեսակոնֆերանսի արդյունքներով: Նա նշել է, որ ծրագիրը հաստատելու համար մոտ ժամանակներս կհրավիրվի ԵՄ գագաթաժողով: 08.04.2020 | 16:04 Թեժ գիշեր եվրագոտու համար. €500 մլրդ-նոց օգնության ծրագիրը չի ընդունվել Մարիու Սենտենուն նշել է, որ €100 մլրդ Եվրահանձնաժողովը կհատկացնի զբաղվածության աջակցությանը: Եվս €200 մլրդ կկազմի Եվրոպական ներդրումային բանկի բիզնեսի վարկավորման ծրագիրը: Մնացած €240 մլրդ-ը արտոնյալ տոկոսադրույքով վարկի տեսքով կուղղվի ԵՄ առանձին երկրներին՝ դեֆոլթներից պաշտպանվելու համար:Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս 16 ժամ տեւած գիշերային տեսակոնֆերանսի ընթացում համաձայնություն ձեռք չէր բերվել համավարակից հետո ԵՄ տնտեսության վերականգնման €500 մլրդ արժողությամբ ծրագրի շուրջ: Այս թեմայով նոր տեսակոնֆերանսը կայացել է ապրիլի 9-ին: Tweet Դիտում՝ 4222

План Евросоюза по поддержке экономики составит €540 млрд
План Евросоюза по поддержке экономики составит €540 млрд, он будет запущен в течение двух недель, когда ЕС погрузится в рецессию
Как сообщает ТАСС, об этом заявил председатель Еврогруппы Мариу Сентену по итогам расширенной видеоконференции организации.
Он уточнил, что €100 млрд Еврокомиссия выделит на поддержку занятости. Еще €200 млрд - это программа Европейского инвестиционного банка по кредитованию бизнеса. Оставшиеся €240 млрд будут выдаваться под льготные проценты отдельным странам ЕС для защиты от дефолтов.
Banks.am напоминает, что после 16-и часов переговоров в ходе ночной видеоконференции, состоявшейся на днях, не было достигнуто соглашения о создании плана восстановления экономики ЕС после пандемии на €500 млрд. Новая видеоконференция на эту тему прошла 9 апреля.