Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով պարենային համակարգն ամբողջ աշխարհում աննախադեպ ցնցում է ապրում, ինչը կարող է հանգեցնել սննդամթերքի գնի աճին։Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին նշված է Նյու Յորքի համալսարանին առընթեր Համագործակցության միջազգային կենտրոնի (NYU CIC) զեկույցում։ Առավել մեծ ռիսկի տակ են հայտնվում բրինձն ու ցորենը։«Մենք կարծում ենք, որ գոյություն ունի բրնձի եւ, հնարավոր է, ցորենի գնի աճի ռիսկ, ինչը շեղվելու է այլ ապրանքատեսակների գների իջեցման միտումից»,- ասված է CIC-ի հետազոտության մեջ։Առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների կտրուկ աճն արդեն սպառնում է աշխարհի որոշ երկրներին, ինչպիսիք են՝ Աֆղանստանը, Նիգերիան, Գերմանիան եւ Ավստրալիան։ Նման ռիսկը բարձր է նաեւ ուրիշ տարածաշրջաններում, սական դրանց վերաբերյալ դեռեւս բացակայում է գների վիճակագրությունը։ 01.04.2020 | 16:35 Հայտարարություն. Պարենի մատակարարման շղթաները չպետք է խախտվեն Այսպես, ապրանքային ուղեցույց համարվող թայլանդական բրնձի արժեքն աճում է երեք ամիս անընդմեջ։ Մարտին դրա գինը մեկ տոնայի համար հասել էր $560, ինչը համարվում է առավելագույնը 2013թ. ի վեր։ Օրինակի համար, անցած տարվա դեկտեմբերին թայլանդական բրնձի մեկ տոնայի գինը միջինում կազմում էր $420։ Ապրանքների գների փոփոխականությունը կապված է առաջին հերթին արտահանող երկրների կողմից կիրառվող սահմանափակումների հետ։ Օրինակ, Վյետնամը՝ բրնձի մատակարարման մեծությամբ երրորդ երկիրը, ժամանակավորապես դադարեցրել է արտահանումը՝ ներքին պարենային անվտանգությունն ապահովելու համար։ 01.04.2020 | 10:05 Կարգելվի պարենային ապրանքների որոշ տեսակների արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներից Դրա հետ մեկտեղ, Չինաստանը՝ աշխարհում բրնձի խոշորագույն սպառող երկիրը, բարձրացրել է բրնձի որոշ տեսակների գնման գները եւ նախատեսում է բրնձի ռեկորդային ծավալներ գնել՝ պաշարների ապահովման համար։ Ցորենի արտահանման սահմանափակումներ կարող է կիրառել նաեւ Ռուսաստանը՝ աշխարհում այդ ապրանքատեսակի խոշորագույն արտահանողը։ Tweet Դիտում՝ 3190

Продовольственная система во всем мире переживает беспрецедентное потрясение из-за пандемии коронавируса, что может привести к росту цен на продукты питания. Как сообщает ТАСС, такое мнение приводится в отчете Международного центра сотрудничества при Нью-Йоркском университете (NYU CIC). Под наибольшие риски попадают рис и пшеница. «Мы полагаем, что существует риск скачка цен на рис и, возможно, пшеницу, что будет расходиться с тенденцией снижения цен на другие товары»,- отмечается в исследовании CIC. Резкий рост цен на продукты первой необходимости уже грозит некоторым странам мира, таким как Афганистан, Нигерия, Германия и Австралия. При этом риск возникновения такой тенденции высок и в других регионах, однако по ним пока отсутствует статистика цен. 01.04.2020 | 16:35 Заявление: Цепи поставок продовольствия не должны быть нарушены Так, стоимость тайского риса, принимаемого за товарный бенчмарк, растет третий месяц подряд. В марте его цена достигла $560 за тонну, что является максимумом с 2013 года. К примеру, в декабре стоимость тайского риса составляла в среднем $420 за тонну. Волатильность цен на товары связана в первую очередь с вводимыми странами-экспортерами ограничений. Так, Вьетнам, третий по величине поставщик риса, временно приостановил продажу на экспорт для обеспечения внутренней продовольственной безопасности. 01.04.2020 | 10:05 Вводится запрет на вывоз из стран ЕАЭС отдельных видов продовольственных товаров При этом Китай, крупнейший в мире потребитель риса, повысил закупочные цены на некоторые сорта риса, и намеревается закупить рекордные объемы для формирования резервов. Ограничение на экспорт пшеницы может ввести и Россия - крупнейший в мире экспортер этого вида зерна. Tweet Просмотры 3203