ԿԲ-Ն բարձրացրել է տոկոսադրույքն ու հայտարարել է դրամավարկային քաղաքականության աստիճանական խստացման անհրաժեշտության մասին
04.02.2008 | 13:36 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 4 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Այօրվա նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդը բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 6% մակարդակի վրա:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունում, 2008 թ. հունվարին 2007 թ-ի դեկտեմբերի նկատմամբ արձանագրվել է 2.4% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 6.6%` պահպանվելով նախորդ տարվա վերջում արձանագրված մակարդակում:
ԿԲ խորհուրդը համակարծիք է, որ համաշխարհային շուկայում ձևավորված բարձր գնաճային միջավայրը դեռևս պահպանվում է և հիմքեր չի ստեղծում ներքին տնտեսությունում գնաճային ճնշումների թուլացման համար: Միաժամանակ, ներքին միջավայրի զարգացումները շարունակելու են պայմանավորվել մասնավոր սպառման աճի բարձր տեմպերով` կրելով նաև 2008 թ-ին սպասվող ընդլայնողական հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությունը:
ԿԲ խորհուրդը գտնում է, որ նշված գնաճային ճնշումները պահպանվելու են ամբողջ տարվա ընթացքում և դրամավարկային պայմանների աստիճանական խստացման միջոցով միայն հնարավոր կլինի մեղմել գնաճային սպասումները և գնաճը պահպանել նպատակային թիրախի սահմաններում:

Совет ЦБ Армении поднял ставку рефинансирования и заявил о необходимости постепенного ужесточения денежно-кредитной политики
Ереван, 4 февраял /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении поднял сегодня ставку рефинансирования на 0.25 процентных пункта, установив ее на уровне 6 %.
В январе 2008 года по отношению к декабрю минувшего года была зарегистрирована инфляция в размере 2.4 %. Показатель инфляции в годовом разрезе составил 6.6 %, сохранившись на уровне, отмеченном в конце прошлого года.
Совет ЦБ считает, что ввиду сохраняющейся на мировом рынке высокой инфляционной среды нет предпосылок для смягчения инфляционного давления в экономике Армении.
Совет ЦБ считает, что развития внутренней среды по-прежнему будут обусловлены высокими темпами роста частного потребления, а также испытают на себе воздействие ожидающейся в 2008 году расширительной налогово-бюджетной политики.
Совет ЦБ отметил, что инфляционное давление будет продолжаться в течение всего года, и смягчения инфляционных ожиданий можно будет добиться лишь путем постепенного ужесточения денежно-кредитной политики.