ՀԷՑ-ը միջազգային աննախադեպ վարկանիշ է ստացել
Moody's Investors Service-ը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությանը շնորհել է Ba2 վարկանիշ՝ «կայուն» կարգավիճակով, որն աննախադեպ է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարածաշրջանում:
Վարկանշման ընթացքում հաշվի են առնվել հետեւյալ գործոնները.
1) սակագնային կարգավորման թափանցիկ համակարգը, ծախսերի եւ հաստատված ներդրումների փոխհատուցման երկարաժամկետ մեխանիզմները,
2) ֆինանսական եւ տնտեսական պլանավորման բարձր մակարդակը եւ տեսանելի ապագայում բարձր եկամտաբերության հստակ սպասումները (կարգավորող մարմնի կողմից մինչեւ 2027 թվականը հաստատված լիցենզիայի պայմաններ),
3) ընկերության կողմից վերջին տարիների ընթացքում գրանցած բարձր ֆինանսական ցուցանիշները,
4) կարգավորող մարմնի անկախությունը կառավարությունից,
5) ընկերության կայուն կարգավիճակը Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկայի շուկայում:
Զեկույցում նշվել են նաեւ այն գործոնները, որոնք սահմանափակել են ավելի բարձր վարկանշումը. շուկայի սահմանափակ ծավալները, հնարավոր արտարժութային ռիսկերը, ընկերության համեմատաբար կարճ փորձը՝ կարգավորման, ինչպես նաեւ ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծված նոր պայմաններում:
Ընկերությանը տրված վարկանիշը բարձր է Հայաստանի Հանրապետությանը տրված սուվերեն վարկանիշից (Ba3):
Moody's- ը նշել է այն գործոնները, որոնք հնարավորություն են տվել Ընկերությանը ստանալ սուվերենից բարձր գնահատականը՝
1) կայուն ֆինանսական դիրք, դրամական հոսքերի ձեւավորման կանխատեսելիություն եւ ընկերության նորմատիվ-իրավական բազայի թափանցիկություն,
2) հարաբերական կայունություն հնարավոր տնտեսական անկումների հանդեպ,
3) ցածր կախվածություն ներքին կապիտալի շուկայից, որը հնարավոր է դարձել իրականացնել ընկերության մենեջմենթի՝ միջազգային ինստիտուցիոնալ կազմակերպությունների եւ ֆինանսական ընկերությունների հետ իրականացվող աշխատանքի շնորհիվ (վերջիններս ֆինանսավորում են ընկերության ներդրումային ծրագիրը):
ՀԷՑ-ում նշել են, որ «Moody's-ի այսպիսի վարկանշումը Ընկերության համար լայն ճանապարհ է բացում դեպի արժեթղթերի միջազգային հեղինակավոր շուկաներ, որոնցում եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխումը կապահովի էժան եւ երկարաժամկետ կապիտալի ներգրավում՝ ուղղված ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը եւ դրանց ֆինանսական արդյունավետության բարձրացմանը»:
ՀԷՑ-ում ընդգծել են, որ ընկերությունը սկսել է հաջողություններ գրանցել ու արագ զարգանալ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կազմում ընդգրկվելուց հետո։ Բարձրացել է գործառնական արդյունավետությունը, բարելավվել են ֆինանսա-տնտեսական ցուցանիշները, նվազել են էլեկտրաէներգիայի կորուստները:
Ընկերության գերակա նպատակներից է մոտ 1 մլրդ դոլար արժողության 10-ամյա ներդրումային ծրագրի իրագործումը, որով նախատեսվում է համակարգի վերակառուցում ու արդիականացում smart հաշվիչների ներդրում։

Moody's присвоило «Эльсетям Армении» беспрецедентный для региона рейтинг
Moody's Investors Service присвоило компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) кредитный рейтинг Ba2 со статусом «стабильный».
Согласно сообщению ЭСА, данный рейтинг является беспрецедентным не только для Армении, но и для всего региона.
При присвоении рейтинга были прнимались во внимание следующие факторы:
1. прозрачная система тарифного регулирования, долгосрочные механизмы возмещения затрат и согласованных инвестиций;
2. высокий уровень финансово-экономического планирования и однозначные ожидания высокой рентабельности в обозримом будущем (условия лицензии, утвержденные регулирующим органом до 2027 года);
3. достигнутые компанией за последние годы хорошие финансовые показатели;
4. независимость регулятора от правительства;
5. устойчивый статус компании на электроэнергетическом рынке Армении.
В отчете также отмечены факторы, которые ограничили рейтинг: ограниченный рынок, возможные валютные риски, сравнительно короткий опыт работы компании в рамках новых условий регулирования и инвестиционной программы.
Рейтинг ЭСА выше суверенного рейтинга Армении (Ba3).
Moody's отметило факторы, которые позволили получить рейтинг выше суверенного:
1. устойчивое финансовое положение, предсказуемость формирования денежных потоков и прозрачность нормативно-правовой базы компании;
2. относительная устойчивость к возможным экономическим спадам;
3. низкая зависимость от внутренних рынков капитала, что стало возможным благодаря планомерной работе менеджмента компании с международными институциональными банками и финансовыми институтами, которые финансируют инвестиционную программу компании.
Рейтинг Moody's даст ЭСА возможность выйти на престижные международные рынки ценных бумаг, где размещение еврооблигаций обеспечит привлечение дешевого и долгосрочного капитала, направленного на реализацию инвестиционных программ и повышение их финансовой эффективности.
ЭСА стала стремительно развиваться после приобретения группой компаний «Ташир» (Россия). Повышена операционная эффективность, улучшены финансово-экономические показатели, сократились потери электроэнергии с 13,5 до 7,1%..
Стратегическим приоритетом ЭСА является реализация полномасштабной инвестиционной программы, направленной на глубокую модернизацию и переоснащение всего имущественного комплекса компании. Общий обьем инвестиционной программы, расчитанной на 10 лет, составляет около $1 млрд.