2019-ին Հայաստանից Վրաստան է այցելել 1,4 մլն մարդ
2019թ. Վրաստան է այցելել 9 357 964 միջազգային ճանապարհորդ եւ զբոսաշրջիկ, ինչը, Վրաստանի տուրիզմի ազգային վարչակազմի ղեկավար Մարիամ Կվրիվիշվիլիի խոսքով՝ ռեկորդային ցուցանիշ է։
Ինչ վերաբերում է միջազգային այցելուներին, ապա նրանց թիվը կազմել է 7,8 մլն մարդ, ինչը 7,8%-ով ավելի է 2018թ. ցուցանիշից։
Միջազգային այցելուների թիվը, որոնք Վրաստանում անցկացրել են մեկ եւ ավելի օր, 2019թ․ գերազանցել է 5 մլն 80 հազ-ը, ինչը 6,9%-ով (323,6 հազ․) ավելի է նախորդ տարվա տվյալներից։
Ինչպես հաղորդում է Newsgeorgia գործակալությունը, միջազգային այցելուների թվով 2019թ․ առաջատար դիրքում է Ադրբեջանը. Վրաստան է այցելել այդ երկրի մոտ 1,6 մլն քաղաքացի, ինչը 7,2%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
Ռուսաստանից Վրաստան կատարվել է շուրջ 1,5 մլն այցելություն, աճը՝ 4,8%:
Երրորդ տեղում Հայաստանն է։ Անցած տարի Հայաստանից Վրաստան է այցելել մոտ 1,4 մլն ճանապարհորդ, աճը կազմել է 7,6%։
Թուրքիայի քաղաքացիները Վրաստան են կատարել շուրջ 1,2 մլն այցելություն, աճը՝ 5,3%։
2018թ․ տվյալներով՝ Վրաստանում զբոսաշրջությունից ստացած եկամուտը կազմել է $3,2 մլրդ (աճը՝ 19,1%)։ Զբոսաշրջության մասնաբաժինը երկրի ՀՆԱ-ում կազմել էր 7,6%։

В 2019 году Грузию посетили 9 357 964 международных путешественников и туристов, что, по словам главы Национальной администрации туризма Грузии Мариам Квривишвили, является рекордным показателем.Что касается международных визитеров, то их число составило 7,8 млн человек, что на 7,8% больше по сравнению с показателями 2018 года. Число международных визитеров, которые провели в Грузии сутки и больше, в 2019 году превысило 5 млн 80 тыс., что на 6,9% (323,6 тыс.) больше показателей предыдущего года. 12.04.2018 | 17:46 В этом году Грузия ожидает получить от туризма $3 млрд Как передает агентство Newsgeorgia, по количеству международных визитеров лидером в 2019 году стал Азербайджан - Грузию посетило около 1,6 млн граждан этой страны, что на 7,2% больше данных предыдущего года. Из России в Грузию было совершено примерно 1,5 млн визитов, рост - 4,8%. На третьем месте - Армения. В прошлом году из Армении прибыло около 1,4 млн путешественников, рост составил 7,6%. Граждане Турции совершили в Грузию примерно 1,2 млн визитов, рост - 5,3%.По итогам 2018 года, доход от туризма в Грузии составил $3,2 млрд (рост - 19,1%). Доля туризма в ВВП страны составила 7,6%. Tweet Просмотры 8803