ԿԲ նախագահը հայտարարել է, որ հիփոթեքային շուկան ամենադինամիկորեն զարգացողներից մեկն է Հայաստանում
Երեւան, 18 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ու գերմանական KfW բանկն այսօր Երեւանում ստորագրել են հիփոթեքային վարկավորման շուկայի զարգացման համար 6 մլն վարկի տրամադրման մասին համաձայնագիրը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, դա 12 մլն եվրո վարկի երկրորդ մասնաբաժինն է, որը նախատեսված է 2006 թվականի մարտին ստորագրված միջկառավարական պայմանագրով:
Վարկի առաջին մասը ստացվել էր 2006 թվականին:
Ինչպես այսօր հայտարարել է Հայաստանում KfW ներկայացուցիչ Կարապետ Գեւորգյանը, արդեն տեղակայված է առաջին մասնաբաժնի 75%-ը, իսկ երկորդ մասնաբաժինը նախատեսվում է ամբողջությամբ տեղակայել մինչեւ 2009 թվականի կեսը:
ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտնել է, որ հիփոթեքային շուկան ամենադինամիկորեն զարգացողներից մեկն է Հայաստանում:
“2007 թվականին Հայաստանում տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը կրկնապատկվել է` կազմելով 55 մլրդ դրամ”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ 2007 թվականին Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի պահանջարկը կազմել է $400 մլն:
KfW-ի միջոցներով իրագործվող ծրագրի գործընկերներն են 9 բանկեր եւ 2 վարկային կազմակերպություններ. “Հայբիզնեսբանկ”, “Անելիք բանկ”, “Առէկսիմբանկ”, “Հայէկոնոմբանկ”, “Կասկադ բանկ”, “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ”, “Ինեկոբանկ”, “Բիբլոս բանկ Հայաստան”, “Արդշինինվեստբանկ”, “Առաջին հիփոթեքային ընկերություն” եւ “Վաշինգթոն Քեփիթալ”:

Председатель ЦБ заявил, что ипотечный рынок является одним из наиболее динамично развивающихся в Армении
18.01.2008 | 13:36 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 18 января /Медиамакс/. Центральный банк Армении и немецкий банк KfW подписали сегодня в Ереване соглашение о предоставлении кредита в размере 6 млн евро для развития рынка ипотечного кредитования.
Как сообщает агентство Медиамакс, этот второй транш кредита объемом в 12 млн евро, предусмотренного межправительственным договором, подписанным в марте 2006 года о.
Первая половина кредита была получена в 2006 году.
Как сообщил сегодня представитель KfW в Армении Карапет Геворкян, в настоящее время размещено более 75% от первого транша, второй транш планируется полностью разместить до середины 2009 года.
Председатель ЦБ Армении Тигран Саркисян сообщил, что ипотечный рынок является одним из наиболее динамично развивающихся в Армении.
«Объем ипотечных кредитов, выданных в Армении в 2007 году, удвоился и составил 55 млрд драмов», - сказал Тигран Саркисян. Он также отметил, что общий спрос на ипотечном рынке Армении в 2007 году составил $ 400 млн.
Партнерами программы, реализуемой на средства кредита KfW, являются 9 банков и 2 кредитные организации: «Армбизнесбанк», «Анелик банк», «Арэксимбанк», «Армэкономбанк», «Каскад Банк», «АРАРАТБАНК», «Инекобанк», «Библос банк Армения», «Ардшининвестбанк», «Первая ипотечная компания» и «Вашингтон Капитал».