ԿԲ-ն ուսումնասիրել է առեւտրային բանկերի կայքերն ու պարզել է, որ նրանցից 7-ն ոչ ամբողջությամբ են պահպանում տեղեկատվության հրապարակայնության պահանջները
20.12.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 20 դեկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացված Հայաստանի առեւտրային բանկերի վեբ-կայքերի ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ 7 բանկեր ոչ ամբողջութամբ են պահպանում տեղեկատվության հրապարակայնության պահանջները:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ԿԲ մամլո ծառայությունում, այդ 7 բանկերի թվում են` “Առէկսիմբանկը”, “Արցախբանկը”, “ԲՏԱ-Ինվեստ Բանկը”, “HSBC-Հայաստանը”, “Ինեկոբանկը”, “Յունիբանկն” ու “ՎՏԲ-Հայաստան բանկը”:
ԿԲ մամլո ծառայությունում նշել են, որ հետազոտության նպատակն էր պարզել, թե բանկերի կողմից հրապարակվող տեղեկություններն որքանո՞վ են համապատասխանում սպառողների շահերին:
ԿԲ-ում նաեւ ասել են, որ կշարունակեն ուսումնասիրել բանկերի վեբ-կայքերն ու պարբերաբար կտեղեկացնեն հանրությանը դրանց արդյունքների մասին:
Ուսումնասիրության արդյունքները կարելի է գտնել հետեւյալ հասցեով. http://www.banks.am/banks-webpages.doc:

ЦБ изучил веб-сайты комбанков Армении и выяснил, что 7 из них не полностью выполняют требования к публичности информации
20.12.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 20 декабря /Медиамакс/. В результате изучения веб-сайтов коммерческих банков Армении, проведенного Центральным банком, выяснилось, что 7 банков не полностью выполняют требования к публичности информации.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе ЦБ, в числе этих 7 банков - «Арэксимбанк», «Арцахбанк», «БТА-Инвест Банк», «HSBC-Армения», «Инекобанк», «Юнибанк», «Банк ВТБ (Армения)».
В пресс-службе ЦБ отметили, что целью исследования было выяснение соответствия публикуемой банками информации интересам потребителей.
В ЦБ также сказали, что продолжат исследовать веб-сайты банков и будут регулярно ставить общественность в известность об их результатах.
Таблицу, составленную по итогам изучения веб-сайтов, можно получить по данному адресу: http://www.banks.am/banks-webpages.doc.