“Հայէկոնոմբանկը” ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ ստորագրել են $15 մլն գումարի սինդիկացված վարկ ներգրավելու պայմանագիր
14.12.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 14 դեկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “Հայէկոնոմբանկը” Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ համատեղ այսօր ստորագրել է $15 մլն գումարի սինդիկացված վարկ ներգրավելու մասին պայմանագիր:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “Հայէկոնոմբանկի” գործադիր տնօրեն Դավիթ Սուքիասյանն այսօր հայտարարել է, որ նման պայմանագրի ստորագրումն աննախադեպ է Հայաստանի բանկային պրակտիկայում, քանի որ առաջին անգամ 6 հայտնի միջազգային բանկեր մասնակցել են սինդիկացված վարկի ձեւավորմանը:
Սինդիկացված վարկին մասնակցել են ՎԶԵԲ-ը, գերմանական Commerzbank AG-ն, ավստրիական Raiffeizen Zentralbank Osterreich AG-ն ու Bank Austria Creditanstalt AG-ը, հնդկական State Bank of India-ն, թայվանական Land Bank of Taiwan-ն ու անգլիական FBN Bank (UK) Limited-ը:
Սինդիկացված վարկը բաղկացած է երկու առանձին վարկերից: $5 մլն ծավալով առաջինը կտրամադրվի 36 ամիս ժամկետով ՎԶԵԲ-ի կողմից: $10 մլն ծավալով երկրորդը տրամադրվում է մասնակից բանկերի կողմից:
Միջոցները կուղղվեն արտադրության, սպասարկման եւ առեւտրի ոլորտում զբաղված ընկերությունների վարկավորմանը: Վարկի առավելագույն գումարը կկազմի $400.000:
“Մեր բանկային համակարգը դուրս է գալիս միջազգային ֆինանսական շուկա, ինտեգրվում է միջազգային բանկային համակարգում եւ ներգրավում է միջոցներ միջին եւ փոքր բիզնեսի զարգացման համար”,- այսօր ասել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհրդի անդամ Վարդան Մովսիսյանը:

«Армэкономбанк» совместно с ЕБРР подписал договор о привлечении синдицированного кредита на сумму в $ 15 млн
Ереван, 14 декабря /Медиамакс/. «Армэкономбанк» совместно с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) подписал сегодня договор о привлечении синдицированного кредита на сумму в $ 15 млн.
Как сообщает агентство Медиамакс, исполнительный директор «Армэкономбанка» Давид Сукиасян заявил сегодня, что подписание такого рода договора является беспрецедентным в банковской практике Армении, поскольку впервые 6 известных международных банков приняли участие в формировании синдицированного кредита.
Участие в синдицированном кредите приняли: ЕБРР, немецкий Commerzbank AG, австрийские Raiffeizen Zentralbank Osterreich AG и Bank Austria Creditanstalt AG, индийский State Bank of India, тайваньский Land Bank of Taiwan и английский FBN Bank
(UK) Limited.
Синдицированный кредит состоит из двух отдельных кредитов. Первый, объемом $ 5 млн, будет предоставлен сроком на 36 месяцев со стороны ЕБРР. Второй кредит, объемом $ 10 млн, предоставляется банками-участниками.
Средства будут направлены на кредитование армянских компаний, занятых в сфере производства, обслуживания и торговли. Максимальная сумма кредита составит $ 400.000.
«Наша банковская система выходит на международные финансовые рынки, интегрируется в международную банковскую систему и привлекает средства для развития малого и среднего бизнеса», - сказал сегодня член Совета Центрального банка Армении Вардан Мовсисян.