Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը մտադիր է Հայաստանում ներդնել ֆինանսական հաշվառման միջազգային ստանդարտներ
03.12.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 3 դեկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը նախաձեռնել է հաշհապահական հաշվառման ոլորտի բարեփոխումների ծրագիր, որի նպատակն է նրա միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման ապահովումը:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունում, ծրագրի շրջանակներում կիրագործվի ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային չափանիշների պաշտոնական թարգմանությունը, ինչը թույլ կտա օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով համապատասխանեցնել Հայաստանի հաշվապահական հաշվառման գործող չափանիշները միջազգային պահանջներին:
Չափանիշներիի պաշտոնական թարգմանության գործընթացին նախորդել է Հայաստանի Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության եւ Հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտների խորհրդի (IASB/IASCF) միջեւ համապատասխան համաձայնագրի ստորագրումը:
Ծրագրի իրագործման շրջանակներում Հայաստանի Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը համագործակցում է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հետ:

Министерство финансов и экономики намерено внедрить в Армении международные стандарты финансовой отчетности
03.12.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 3 декабря /Медиамакс/. Министерство финансов и экономики Армении проводит программу реформирования сферы бухгалтерского учета, целью которой является обеспечения ее соответствия международным стандартам.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе министерства финансов и экономики, в рамках программы будет осуществлен официальный перевод международных стандартов финансовой отчетности, что позволит путем законодательных изменений обеспечить соответствие действующих в Армении стандартов международным требованиям.
Началу работ по переводу предшествовало подписание соответствующего соглашения между министерством финансов и экономики Армении и Советом международных стандартов бухгалтерской отчетности (IASB/IASCF).
В процессе реализации программы министерство финансов и экономики Армении сотрудничает также с Агентством международного развития США (USAID).