ԵԱԶԲ-ն Հայաստանում տնտեսական աճը ներդրումների ակտիվացման հետ է կապում
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) կարճաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի տնտեսության համար տարեկան մինչեւ 5% աճ է կանխատեսում:
Այս մասին ասված է Հայաստանի վերաբերյալ կազմակերպության հրապարակած վերջին զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ 2018-ի տվյալներով՝ Հայաստանի տնտեսության աճը կազմել է 5,2%՝ նախորդ տարվա 7,5%-ի համեմատ:
Տնտեսական ակտիվության դանդաղման հիմնական գործոն են դարձել տնային տնտեսությունների՝ 2017-ի համեմատ սպառման համեստ աճն ու պետական հատվածում սպառման անկումը: Զեկույցի հեղինակներն ակնկալում են, որ ՀՆԱ-ի աճը որոշակիորեն կարագանա 2019-ին:
Ըստ ԵԱԶԲ-ի՝ դրան կնպաստի ներդրումային ակտիվության ավելացումը հետեւյալ գործոնների ֆոնին՝ լեռնահանքային արդյունաբերության աստիճանական ադապտացումը նոր պայմաններին, գյուղատնտեսությունում արտադրության վերականգնումը, ինչպես նաեւ կառավարության քաղաքականությունը՝ ուղղված ներդրումների, արտահանմանն աջակցմանն ու սոցիալական պայմանների բարելավմանը:
2018-ին, տնտեսական ակտիվության աճի պայմաններում, իրականացվել է հարկաբյուջետային զսպված քաղաքականություն՝ պարտքային եւ հարկաբյուջետային կայունությունը պահպանելու նպատակով: Կարճաժամկետ հեռանկարում ակնկալվում է դրամավարկային քաղաքականության ուղղվածության պահպանումը:
ԵԱԶԲ-ում կանխատեսում են, որ 2019-ին Հայաստանում գնաճը կարագանա մինչեւ 2,8%: Դրան կնպաստի ներքին պահանջարկի աճը՝ աշխատավարձերի եւ վարկավորման ավելացման ֆոնին: Մինչեւ 2021թ. վերջը գնաճը կմոտենա ՀՀ Կենտրոնական բանկի նպատակային ցուցանիշին՝ 4%-ին:

Согласно прогнозу Евразийского банка развития (ЕАБР), экономический рост в Армении в среднесрочной перспективе будет стремиться к 5%. Об этом говорится в последнем макроэкономическом обзоре банка по Армении. 27.12.2018 | 17:30 По прогнозам ЕАБР экономический рост в Армении в 2019 составит 5% Авторы обзора отмечают, что по итогам 2018 года рост экономики Армении составил 5,2%, по сравнению c 7,5% годом ранее.Основным фактором замедления экономической активности выступил более сдержанный по сравнению с 2017 годом рост потребления домашних хозяйств и спад потребления в государственном секторе. Авторы обзора ожидают, что рост ВВП Армении несколько ускорится в 2019 году.Согласно ЕАБР, этому будет способствовать увеличение инвестиционной активности в условиях постепенной адаптации добывающей промышленности к новым требованиям, восстановление производства в сельском хозяйстве, а также политика правительства, ориентированная на поддержку инвестиций, экспорта и улучшение социальных условий.В 2018 году, в условиях роста экономической активности, была проведена сдерживающая налогово-бюджетная политика в целях сохранения долговой и налогово-бюджетной устойчивости. В среднесрочном периоде ожидается сохранение направленности фискальной политики.По прогнозам ЕАБР, в 2019 году инфляция ускорится до 2,8%. Повышению инфляции будет способствовать рост внутреннего спроса на фоне увеличения зарплат и кредитования. К концу 2021 года инфляция приблизится к целевому уровню Центрального банка Армении (4%). Tweet Просмотры 6613