ՀՀ կառավարությունն ու շվեդական OMX-ը ստորագրեցին Հայկական ֆոնդային բորսայի եւ Կենտրոնական դեպոզիտարիայի բաժնետոմսերի առքուվաճառքի համաձայնագիրը
21.11.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 21 նոյեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի կառավարությունն ու շվեդական OMX բորսային օպերատորն այսօր ստորագրեցին Հայկական ֆոնդային բորսայի եւ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի բաժնետոմսերի առքուվաճառքի համաձայնագիր:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին կառավարության մամլո ծառայությունում, հայկական կողմից համաձայնագիրը ստորագրել է վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, OMX-ի անունից` ընկերության գործադիր տնօրեն Մագնուս Բյոկերը:
Կառավարության մամլո ծառայությունում նշել են, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է օգտագործելով ինտերնետային տեխնոլոգիաները` Երեւան-Ստոկհոլմ հեռուստակամրջի միջոցով:
Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն, OMX-ը դառնում է Հայկական ֆոնդային բորսայի եւ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի 100%-անոց սեփականատերը: Բաժնետոմսերը կհանձնվեն նոր սեփականատիրոջը 2008 թ. հունվարի 3-ին:
Հայաստանի կառավարությունն ու OMX-ը ստորագրել են նաեւ համագործակցության համաձայնագիր, որը նախատեսում է Հայաստանի կապիտալի շուկայի երկարաժամկետ զարգացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի իրականացում:
“Մեզ համար սա ոչ միայն բիզնես է, այլեւ բարի համբավ, ավանդույթներ եւ փորձ ունեցող ընկերության մուտք մեր շուկա, որը մեզ կօգնի զարգացնել կապիտալի շուկան: Հայաստանի կառավարությունն այս շուկան դիտարկում է որպես տնտեսական զարգացման հետագա ճանապարհի կարեւոր գործոն, եւ մենք պատրաստ ենք աշխատել OMX-ի հետ մեր համատեղ հավակնոտ նպատակներին հասնելու համար”,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ OMX-ի մուտքը Հայաստանի շուկա ավելի մեծ հնարավորություններ կընձեռնի հայկական ձեռնարկություններին` ներքին եւ արտաքին ներդրողներից միջոցներ ներգրավելու համար:
OMX-ի գործադիր տնօրեն Մագնուս Բյոկերը նշել է, որ “կառավարության եւ Հայաստանի ԿԲ-ի հետ սերտ համագործակցությունը մեզ տալիս են վստահություն հայկական շուկայի երկարաժամկետ աճի ներուժի նկատմամբ”:

Правительство Армении и шведский оператор OMX подписали соглашение о купле-продаже акций Армянской фондовой биржи и Центрального депозитария
21.11.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 21 ноября /Медиамакс/. Правительство Армении и шведский биржевой оператор OMX подписали сегодня соглашение о купле-продаже акций Армянской фондовой биржи и Центрального депозитария Армении.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе правительства, от армянской стороны соглашение подписал премьер-министр Серж Саркисян, от имени OMX – исполнительный директор компании Магнус Бйокер. В пресс-службе правительства отметили, что соглашение было подписано с использованием интернет-технологий, в ходе видеоконференции Ереван-Стокгольм.
Согласно подписанному соглашению, OMX становится 100-процентным владельцем Армянской фондовой биржи и Центрального депозитария Армении. Акции будут переданы новому собственнику 3 января 2008 года.
Правительство Армении и OMX подписали также соглашение о сотрудничестве, предусматривающее релизацию совместных усилий по долгосрочному развитию рынка капитала Армении.
«Для нас это не только бизнес, но и вход на наш рынок компании, имеющей доброе имя, традиции и опыт, которая поможет нам развивать рынок капитала. Правительство Армении рассматривает этот рынок в качестве важного фактора на пути дальнейшего экономического развития, и мы готовы работать с OMX для достижения наших совместных амбициозных целей», - заявил премьер-министр Армении Серж Саркисян.
Председатель Центрального банка Армении Тигран Саркисян сказал, что вход OMX на рынок Армении предоставит лучшие возможности местным предпринимателям для привлечения средств от внутренних и зарубежных инвесторов.
Исполнительный директор OMX Магнус Бйокер отметил, что «тесное сотрудничество с правительством и ЦБ Армении дают нам основания надеятся на потенциал долгосрочного роста армянского рынка».