ԵԱԶԲ-ն $67 մլն կտրամադրի Հայաստանում ջերմոցային տնտեսության կառուցմանը
Եվրասիական զարգացման բանկը եւ «Արմսանպրոդակտ» ՍՊԸ-ն վարկային համաձայնագիր են ստորագրել, որի շրջանակում Հայաստանում ավելի քան 55 հա կիսածածկ ջերմոցային տնտեսություն կստեղծվի։
ԵԶԱԲ հաղորդագրության համաձայն՝ 53,4 հա կհատկացվի ամբողջ տարվա ընթացքում լոլիկ, իսկ 6,6 հա-ն՝ սածիլներ աճեցնելու համար։
Փաստաթղթի համաձայն՝ բանկը $67 մլն չվերականգնվող վարկային գիծ է տրամադրում 10 տարի ժամկետով։
«Հայաստանի գյուղատնտեսական ապրանքների վաճառքը հիմնական իրականացվում է մեր բանկի անդամ երկրներում։ Դա առաջին հերթին Ռուսաստանն է։ Այդ իսկ պատճառով՝ նման ինտեգրացիոն ներուժով ծրագիրը չենք կարողացել բաց թողել»,- ասել է Եվրասիական զարգացման բանկի ծրագրային բլոկի ղեկավար Վսեւոլոդ Սմակովը։

ЕАБР предоставит $67 млн на создание тепличного хозяйства в Армении
Евразийский банк развития (ЕАБР) и ООО «Армсанпродакт» подписали кредитный договор, предполагающий финансирование создания в Армении полузакрытого тепличного комплекса площадью около 55 га.
Согласно сообщению ЕАБР, 53,4 га будет выделено для круглогодичного выращивания томата, а 6,6 га – для рассадного отделения.
Согласно документу, банк предоставляет невозобновляемую кредитную линию на $67 сроком на 10 лет.
«Основным рынками сбыта сельскохозяйственной продукции Армении являются страны - члены нашего банка. В первую очередь, Россия. Поэтому, конечно, проект с таким интеграционным потенциалом мы не могли обойти стороной»,- отметил руководитель проектного блока Евразийского банка развития Всеволод Смаков.