ԵԱԶԲ-ն բարելավել է Հայաստանի տնտեսությունից սպասելիքները
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) ակնկալում է, որ տնտեսական աճը Հայաստանում 2018-ին կկազմի 5,8%՝ նախկին 5,6% կանխատեսման փոխարեն:
Այս մասին նշված է կազմակերպության հրապարակած «ԵԱԶԲ երկրներ. Ուղղությունը՝ կայուն զարգացում» զեկույցում:
«Հայաստանի տնտեսությունը 2018-ին կպահպանի աճի բարձր տեմպերը, ինչին կնպաստեն խթանող դրամավարկային պայմանները, ներքին պահանջարկի ընդլայնումն ու աշխատանքային միգրանտների ուղարկած տրանսֆերտների դրական դինամիկան: Մինչդեռ բյուջետային կոնսոլիդացիայի ֆոնին իրականացվող հարկաբյուջետային քաղաքականությունը զսպող ազդեցություն կունենա տնտեսական աճի վրա»,- կարծում են ԵԱԶԲ-ում:
Կազմակերպության վերլուծաբանները միջնաժամկետում ՀՀ տնտեսական աճը գնահատում են 5%-ի մակարդակում, որը «համապատասխանում է տնտեսության երկարաժամկետ ներուժին»:
ԵԱԶԲ-ն ակնկալում է, որ գնաճը Հայաստանում, 2018-ի արդյունքներով, կկազմի 2,2% եւ միջնաժամկետում կգտնվի ՀՀ Կենտրոնական բանկի սահմանած նպատակային ցուցանիշին մոտ:
«2018թ. երկրորդ եռամսյակում գնաճի դանդաղումից հետո, որը մեծամասամբ պայմանավորված էր ժամանակավոր գործոններով, ակնկալվում է ցուցանիշի աստիճանական վերականգնում մինչեւ նպատակային ցուցանիշը: Աշխատավարձերի եւ վարկավորման ծավալների աճի ֆոնին տնտեսական աճի բարձր տեմպերի պահպանումը կարող է նպաստել գնաճային ճնշումների ավելացմանը»,- ասված է զեկույցում:
Ակնկալվում է, որ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը կբարձրացվի մինչեւ չեզոք մակարդակ՝ 7-7,5%՝ ըստ ԵԱԶԲ-ի գնահատականների:

ЕАБР улучшил прогноз для Армении
По прогнозам Евразийского банка развития (ЕАБР), экономический рост в Армении в 2018г. составит 5,8%, вместо прогнозируемых ранее 5,6%.
Об этом сообщается в докладе банка «Страны ЕАБР: курс на устойчивое развитие».
«Экономика Армении в 2018г. сохранит высокий темп экономического роста, чему будут способствовать стимулирующие денежно-кредитные условия, расширяющийся внешний спрос и сохранение положительной динамики притока поступлений трансфертов трудовых мигрантов. Сдерживающее влияние на экономику окажет фискальная политика на фоне проводимой бюджетной консолидации», - считают в ЕАБР.
Аналитики организации в среднесрочной перспективе оценивают экономический рост в Армении на уровне 5%, что соответствует долгосрочному потенциалу экономики.
По прогнозам ЕАБР, инфляция в Армении, по итогам 2018г., составит 2,2% и в среднесрочной перспективе будет близка к целевому показателю, установленному Центральным банком.
«Во втором квартале 2018г. было отмечено замедление инфляции, во многом связанное с временными факторами, во втором полугодии ожидается постепенный его возврат к целевому ориентиру. Сохранение высокого экономического роста на фоне увеличения заработных плат и кредитования может стимулировать повышение внутреннего инфляционного давления», - отмечается в докладе.
Ожидается, что ставка рефинансирования будет повышена до ее нейтрального уровня, оцениваемого, по данным ЕАБР, в 7–7,5%.