“ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ” սինդիկացված վարկ է ստացել ՎԶԵԲ-ից եւ Citigroup-ից
Երեւան, 3 օգոստոսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ” դարձել է Հայաստանի առաջին առեւտրային բանկը, որը սինդիկացված է վարկ է ստացել Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ) եւ Citigroup խմբից` ըդնհանուր $12 մլն չափով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում համապատասխան համաձայնագիր են ստորագրել “ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻ” գլխավոր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը եւ ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Մայքլ Վայնշտեյնը:
Ստեփան Գիշյանի խոսքերով, ՎԶԵԲ-ը եւ Citigroup-ը հատկացրել են յուրաքանչյուրը $6 մլն: Ֆինանսական միջոցներն ուղղվելու են փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը` այդ թվում նաեւ Հայաստանի հեռավոր վայրերում: Վարկի առավելագույն չափը կկազմի $300 հազար:
“ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԻ” գլխավոր տնօրենը նշել է այն փաստի կարեւորությունը, որ համաշխարհային բանկային խոշորագույն խմբերից մեկը “շուկայական հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանի նկատմամբ”: Նրա խոսքերով, դրանում մեծ դեր է կատարել ՎԶԵԲ-ը` հանդես գալով որպես ՙկապող օղակ”:
Մայքլ Վայնշտեյնն ասել է, որ Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ռազմավարության անկյունաքարն է աջակցությունը բանկային հատվածին, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին բիզնեսին, եւ ստորագրված համաձայնագիրը ՙնշանակալի իրադարձություն է՚ ինչպես Հայաստանի ողջ բանկային հատվածի, այնպես էլ համաձայնագրի կողմերի համար՚:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի պորտֆելը գերազանցում է $100 մլն, որի մոտավորապես կեսը բաժին է ընկնում ֆինանսական հատվածին:

«АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНК» получил синдицированный кредит со стороны ЕБРР и Сitigroup
Ереван, 3 августа /Медиамакс/. «АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНК» стал первым коммерческим банком Армении, получившим синдицированный кредит со стороны Европейского банка реконструкции и развития /ЕБРР/ и группы Сitigroup на общую сумму $12 млн.
Как сообщает агентство Медиамакс, соответствующее соглашение подписали сегодня в Ереване генеральный директор «АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА» Степан Гишян и руководитель ереванского офиса ЕБРР Майкл Вайнштейн.
По словам Степана Гишяна, ЕБРР и Сitigroup выделили по $6млн. Финансовые средства будут направлены на кредитование предприятий малаго и среднего бизнеса, в том числе и в отдаленных районах Армении. Максимальная сумма кредита составит $ 300 тыс.
Гендиректор «АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА» особо выделил важность того факта, что одна из крупнейших мировых банковских групп проявила «рыночный интерес в Армении». По его словам, в этом большая роль отводится ЕБРР, выступившего в качестве «связующего звена».
Майкл Вайнштейн сказал, что краеугольной основой стратегии ЕБРР в Армении является поддержка банковского сектора, а также малого и среднего бизнеса, и подписанное соглашение является «знаковым событием» как для всего банковского сектора Армении, так и непосредственно для сторон соглашения».
На сегодняшний день кредитный портфель ЕБРР в Армении превышает $100 млн, около половины которого приходится на финансовый сектор.