Անցկացվեց “Վալլետտա” ընկերության պարտատոմսերի տեղաբաշխմանը նվիրված շնորհանդեսը
Երեւան, 27 հուլիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Այսօր Երեւանում անցկացվել է “Վալլետտա” ընկերության պարտատոմսերի տեղաբաշխմանը նվիրված շնորհանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “Վալլետտա” ՍՊԸ ժողովի նախագահ Հենրիկ Զաքարյանցը նշել է, որ արժեթղթերի շուկա դուրս գալու ռազմավարական որոշման իրականացմանը մեծապես նպաստեց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից 2007 թվականի սկզբին ընկերությանը շնորհված B- վարկանիշը:
Անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի առաջին տրանշի թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմել է 350 մլն դրամ, յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը` 50 հազար դրամ, քանակությունը` 7 հազար հատ, տարեկան տոկոսադրույքը` 10,5%, մարման ժամկետը` 18 ամիս: Պարտատոմսերի թողարկման կազմակերպիչն ու գլխավոր թողարկողն է “Արմսվիսբանկ” ՓԲԸ-ն:
Հենրիկ Զաքարյանցի խոսքերով, “Վալլետտան” արձանագրում է աճի դինամիկ տեմպեր, եւ թափանցիկ աշխատանքը կնպաստի նրա գործունեության ընդլայնմանը եւ բարենպաստ ազդեցություն կունենա ընկերության իմիջի վրա:
“Վալլետտա” ՍՊԸ ժողովի նախագահը հայտնել է, որ ընկերությունն ավարտել է երեք “ներդրումային ծրագրերի մշակումը` արդյունաբերության, հասարակական սպասարկման, շինարարության եւ անշարժ գույքի ոլորտներում: “Այս ծրագրերն այնքան գրավիչ են, որ մի շարք եվրոպական ինստիտուցիոնալ ներդրողներ արդեն իսկ ցանկություն են հայտնել մասնակցել դրանց իրագործմանը”, - նշեց նա:
ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ խորացնելով գիտելիքները շուկայական տնտեսության ոլորտում, հայկական ընկերություններն իրենց համար “հնարավորությունների նոր պատուհան” են բացում: Նա հույս է հայտնել, որ “Վալլետտայի” օրինակին կհետեւեն այլ ընկերություններ:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այս նախաձեռնության յուրահատկություն կայանում է նրանում, որ “Արմսվիսբանկի” նախաձեռնությամբ ստեղծվել է բանկերի եւ մեկ ֆինանսական կազմակերպության խումբ, որոնք ձգտում են ծրագիրն իրականացնել համատեղ ուժերով: “Սա վկայում է այն մասին, որ նման գործիքները համախմբում են առեւտրային բանկերին, ինչը դրական ազդանշան է մեզ համար”, - նշել է Կենտրոնական բանկի ղեկավարը:
“Արմսվիսբանկի” գործադիր տնօրեն Գեւորգ Մաչանյանը նշել է, որ “Վալլետտա” ընկերության պարտատոմսերի տեղաբաշխման կազմակերպման համար ստեղծվել է սինդիկատ` “Արմսվիսբանկի”, “Կոնվերսբանկի”, “Զարգացման հայկական բանկի” եւ “Ֆյուչեր Քափիթալ Մարքեթ” ներդրումային ընկերության մասնակցությամբ:
“Վալլետտա” ընկերությունը վարում է դիվերսիֆիկացված գործունեություն, զբաղվելով, մասնավորապես, սննդամթերքի եւ կենցաղային տեխնիկայի մեծածախ եւ մանրածախ առեւտրով, հասարակական սննդի օբյեկտների շահագործմամբ, մսամթերքի, սրճի արտադրությամբ եւ այլն:

В Ереване прошла презентация, посвященная размещению облигаций компании «Валлетта»
Ереван, 27 июля /Медиамакс/. Сегодня в Ереване прошла презентация, посвященная размещению облигаций компании «Валлетта».
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель собрания ООО «Валлетта» Генрих Захарянц подчеркнул, что реализации стратегического решения о выходе на рынок ценных бумаг во многом способствовал рейтинг В-, присужденный компании Центробанком Армении в начале 2007 года. .
Общий объем выпуска первого транша именных купонных облигаций составляет 350 млн драмов, номинальная стоимость каждой - 50 тыс. драмов, количество - 7 тыс. штук, годовая процентная ставка 10,5 %, срок погашения - 18 месяцев. Организатором выпуска облигаций и главным андеррайтером является ЗАО «Армсвисбанк».
По словам Генриха Захарянца, «Валлетта» фиксирует динамичные темпы роста, и публичная и прозрачная работа будут способствовать расширению ее деятельности и благоприятно скажется на имидже компании.
Председатель собрания ООО «Валлетта» сообщил, что компания завершила разработку трех инвестиционных программ в сферах производства, общественного обслуживания, строительства и недвижимости. «Эти программы настолько привлекательны, что ряд европейских институциональных инвесторов уже изъявили желание принять участие в их реализации», - отметил Генрих Захарянц.
Председатель ЦБ Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что углубляя знания в области рыночной экономики, армянские компании открывают для себя «окно новых возможностей». Он выразил надежду, что пример «Валлетты» станет заразительным для других компаний.
Особенностью этого начинания, отметил Тигран Саркисян, является то обстоятельство, что по инициативе «Армсвисбанка» создана группа банков и одной финансовой организации, которые стремятся реализовать проект совместными усилиями. «Это свидетельствует о том, что подобные инструменты сплачивают комммерческие банки, что является для нас позитивным сигналом», - подчеркнул глава Центрального банка.
Исполнительный директор «Армсвисбанка» Геворг Мачанян отметил, что для организации размещения облигаций «Валлетты» сформирован синдикат с участием «Армсвисбанка», «Конверсбанка», «Армянского Банка Развития » и инвестиционной компании «Фьючер Капитал Маркет».
Компания «Валлетта» ведет диверсифицированную деятельность, занимаясь, в частности,
оптовой и розничной торговлей продуктами питания и бытовой техники, эксплуатацией объектов общественного питания, производством мясных продуктов, кофе и др.