Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը կարծում է, որ հայ-իրանական ապրանքաշրջանառության տարեկան ծավալը կարելի է հասցնել $1 միլիարդի
20.07.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 20 հուլիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Այսօր Երեւանում կայացել է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, որը նախագահել են Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանն ու Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մանուչեր Մոթթակին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, բացելով նիստը, Արմեն Մովսիսյանը հիշեցրել է, որ 2007 թ. մարտի 19-ին երկու երկրների նախագահաների ներկայությամբ կայացավ Իրան-Հայաստան գազատարի բացումը, “որը պատմական իրադարձության դարձավ, նոր էջ բացելով երկկողմ հարաբերություններում”:
Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովը “նպատակամղված եւ արդյունավետ աշխատանք է տանում, որի արդյունքները գոհացնում են եւ հուսադրում”:
Մանուչեր Մոթթակին հայտնել է, որ ստորագրման է պատրաստվում Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրային ռեժիմի հաստատման մասին համաձայնագիրը:
“Եթե 2005 թ. մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմել էր $180 մլն, ապա 2006 թ. այդ ցուցանիշը գերազանցեց $200 մլն, սակայն այդ ցուցանիշը չի կարող գոհացնել մեզ, քանի որ այն չի համապատասխանում առկա ներուժին”,- հայտարարել է Իրանի ԱԳն ղեկավարը: Նրա խոսքերով, “այս տարի հարկավոր է այս ցուցանիշը հասցնել $500 միլիոնի, չնայած փորձագետները նշում են տարեկան ծավալ $1 մլրդ հասցնելու հնարավորությունը”:
Մանուչեր Մոթաքքին ողջունել է գարնանը ստորագրված համաձայնագիրն Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի համատեղ կառուցման մասին եւ Հայաստանում Ռուսաստանի մասնակցությամբ նավթամշակման գործարանի կառուցման մասին տարվող բանակցությունները, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ երկաթգծի հնարավոր կառուցմանը վերաբերող ուսումնասիրությունները:

Глава МИД Ирана считает, что ежегодный объем армяно-иранского товарооборота можно довести до $1млрд
Ереван, 20 июля /Медиамакс/. Сегодня в Ереване проходит заседание армяно-иранской межправительственной комиссии под председательством министра энергетики Армении Армена Мовсисяна и министра иностранных дел Ирана Манучера Мотакки /Manouchehr Mottaki/.
Как сообщает агентство Медиамакс, открывая заседание, Армен Мовсисян напомнил, что 19 марта 2007 года в присутствии президентов двух стран состоялось открытие газопровода Иран-Армения, «которое стало историческим событием, открывшим новую страницу в двусторонних отношениях».
Армянский сопредседатель комиссии отметил, что армяно-иранская межправительственная комиссия «проводит целенаправленную и плодотворную работу, результаты которой удовлетворяют и обнадеживают».
Манучер Мотакки сообщил, что готовится к подписанию двустороннее соглашение об установлении режима свободной торговли между Арменией и Ираном.
«Если в 2005 году торговый оборот между нашими странами составил $180 млн., то в 2006 году этот показатель превысил $200млн., однако и этот объем не может удовлетворять нас, поскольку он не соответствует существующему потенциалу», - заявил глава МИД Ирана. По его словам, «в этом году необходимо довести этот показатель хотя бы до $500млн., хотя эксперты отмечают возможность достижения объема в $1млрд».
Манучер Мотакки приветствовал подписанное весной этого года соглашение о совместном строительстве ГЭС на реке Аракс и ведущиеся переговоры о строительстве нефтеперерабатывающего завода в Армении с участием России, а также работы по изучению возможности установления железнодорожной связи между обеими странами.