Տիգրան Սարգսյանը “բում” է ակնկալում Հայաստանի բանկային շուկայում
Երեւան, 9 հուլիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ այս տարի “բում” է ակնկալում Հայաստանի բանկային շուկայում, որին նպաստելու է մի շարք նոր բանկերի մուտքը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Տիգրան Սարգսյանը Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ 2007 թ. Հայաստանի բանկային ոլորտը, որտեղ գործում է 21 բանկ, իսկ արտասահմանյան կապիտալի բաժինը գերազանցում է 50%-ը, ակնկալվում է արտասահմանյան 7 նոր բանկերի մուտք:
“Բանկային ոլորտը տարեկան աճում է 25%-ով` գերազանցելով երկրի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը երկու անգամ: Այս տարի մեզ մոտ բում է լինելու, քանի որ յոթ նոր բանկեր կսկսեն գործունեություն ծավալել”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ “ՊրոԿրեդիտԲանկն” ու “Ռայֆֆայզենը”, լիբանական “Բիբլոսը”, ռուսական “Գազպրոմբանկը”, ինչպես նաեւ հոլանդական International Post Service-ը, որ մտադիր է Հայաստանում ստեղծել փոստային բանկ, արդեն պաշտոնապես հայտարարել են հայկական շուկա դուրս գալու մտադրության մասին: Եւս երկու բանկերի հետ, որոնց անուները Տիգրան Սարգսյանը չնշեց, բանակցություններ են վարվում:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ԿԲ-ի համար կողմնորոշիչ է Հայաստանի բանկային ոլորտի 40 տոկոսանոց աճը: “Հայաստանում ֆինանսական միջնորդության մակարդակը դեռեւս շատ ցածր է, ինչը պայմանավորված է շուկայի փոքր ծավալով: Սակայն Հայաստանը ձգտում է ժամանակի հետ դառնալ տարածաշրջանի ֆինանսական կենտրոնը”,- ասել է ԿԲ նախագահը:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ “գլխավոր ռիսկը Հայաստանի ԿԲ-ի համար հանդիսանում է սղաճը”: “Մենք զգում ենք ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին լուրջ սղաճային ճնշում”,- ասել է ԿԲ ղեկավարը:
“Վերջին երեք ու կես տարիների ընթացքում հայկական դրամն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժեւորվել է 50%-ով: Եւ այդ գործընթացը շարունակվելու է”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը` հրաժարվելով կանշագուշակել ազգային դրամի հետագա արժեւորման մակարդակը:
Հայաստանի ԿԲ ղեկավարի գնահատմամբ, այս տարի հանրապետություն մուտք գործող մասնավոր տրանսֆերտների ծավալը կկազմի մոտ $1350 մլն եւ դրանց ծավալների տարեկան միջին աճը մոտակա 5 տարիներին կպահպանվի 30% մակարդակի վրա:

Тигран Саркисян ожидает «бума» на банковском рынке Армении
Ереван, 9 июля /Медиамакс/. Председатель Центрального банка /ЦБ/ Тигран Саркисян заявил, что ожидает в этом году «бума» на банковском рынке Армении, которому будет способствовать приход нескольких новых игроков.
Как сообщает агентство Медиамакс, Тигран Саркисян сказал в интервью Reuters, что в 2007 году банковский сектор Армении, где действуют 21 банк, а доля иностранного капитала превышает 50 %, ожидает прихода 7 новых банков из-за рубежа.
«Банковский сектор ежегодно растет на 25 процентов, опережая рост ВВП страны вдвое. В этом году у нас будет бум, так как начнут деятельность еще семь новых банков», - сказал Тигран Саркисян.
Он отметил, что «ПроКредитБанк» и «Райффайзен», ливанский «Библос», российский «Газпромбанк», а также голландская группа International Post Service, которая намерена создать в Армении почтовый банк, уже официально заявили о намерении выйти на армянский рынок. Еще с двумя банками, имена которых Тигран Саркисян не назвал, ведутся переговоры.
Тигран Саркисян отметил, что ориентиром для ЦБ является 40-процентный рост банковского сектора Армении. «Уровень финансового посредничества в Армении все еще очень низкий, что связано с небольшими размерами рынка. Однако со временем Армения хочет стать финансовым центром региона», - сказал председатель ЦБ.
Говоря о планах на будущее, глава Центробанка Армении сообщил о намерении развивать рынок страхования, приглашая крупные страховые компании из-за рубежа, развивать рынок ценных бумаг, чему будет способствовать сотрудничество со скандинавским биржевым оператором OMX, а также осуществление пенсионной реформы.
Тигран Саркисян сказал, что «главным риском для ЦБ Армении является инфляция». «Мы чувствуем серьезное как внутреннее, так и внешнее инфляционное давление», - сказал глава ЦБ.
«За последние три с половиной года армянский драм укрепился по отношению к доллару США на 50 %. И этот процесс будет продолжаться», - сказал Тигран Саркисян, отказавшись прогнозировать уровень дальнейшей ревальвации национальной валюты.
По оценке главы ЦБ Армении, в этом году объем поступающих в республику частных трансфертов составит около $1,350 млн и средний ежегодный рост их объемов в течение ближайших 5 лет сохранится на уровне до 30 %.