“ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿՆ” ու Իզմիրլյան Հիմնադրամը համաձայնագիր են ստորագրել բիզնես-վարկերի համաֆինանսավորման մասին
26.06.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 26 հունիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ”-ն ու Իզմիրլյան Հիմնադրամն այսօր Երեւանում համաձայնագիր են կնքել $4 մլն ընդհանուր գումարով բիզնես-վարկերի համաֆինանսավորմա մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ”-ի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը նշել է, որ համաֆինանսավորման ծավալը յուրաքանչյուր կողմից կկազմի $2 մլն:
Վարկի նվազագույն գումարը կկազմի $250 հազար, առավելագույնը` $1 մլն, վարկերը կտրամադրվեն ՀՀ դրամով եւ ԱՄՆ դոլարով 5 տարով, տարեկամ տոկոսադրույքը` մինչեւ 14%: Վարկերը տրամադրվելու են բոլոր տնտեսության բոլոր ոլորտներին, հիմնականում` արտադրական, բացառությամբ գյուղատնտեսությունը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արթուր Ջավադյանն ընդգծել է, որ “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ”-ի հետ համատեղ ծրագրի իրագործման վերաբերյալ Իզմիրլյան Հիմնադրամի որոշումն արդարացված է. այն փաստը, որ տարեսկզբից բանկի ակտիվներն աճել են 43%-ով, ինքնին խոսուն է: Ջավադյանի խոսքերով, իր հնարավարությունների եւ ներքին պահուստների հաշվին “ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԸ” կարողանա դիմակայել մրցակցության սպասվող աճին:
Իզմիրլյան Հիմնադրամի փոխնախագահ Ժակ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում իրագործվող վարկային ծրագրերի հիմնական առաջնայնությունը նոր աշխատատեղերի ստեղծումն է:
1999 թ. սկսած, Իզմիրլյան Հիմնադրամի վարկային ծրագրերի իրագործման շնորհիվ Հայաստանում 4-5 հազար նոր աշխատատեղեր են ստեղծվել:
Ժակ Սարգսյանը նաեւ հայտնել է, որ Հիմնադրամը ֆինանսավորել է պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան Ռազմական ինստիտուտի երեք մասնաշենքերի, էլեկտրակայանի եւ խոհանոցային համալիրի կառուցումը, Երեւանի պետական համալսարանի գրադարանի վերականգնումն ու արդիականացումը:

«АРАРАТБАНК» и Фонд Измирлян подписали соглашение о софинансировании бизнес-кредитов на общую сумму в $4 млн
26.06.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 26 июня /Медиамакс/. «АРАРАТБАНК» и Фонд Измирлян подписали сегодня в Ереване соглашение о софинансировании бизнес-кредитов на общую сумму в $4 млн.
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель правления «АРАРАТБАНКА» Ашот Осипян отметил, что объем софинансирования с каждой стороны составляет по $ 2 млн.
Минимальная сумма кредита составит $250 тыс., максимальная - $1 млн., кредиты будут выдаваться в армянских драмах и американских долларах, срок выдачи - 5 лет, процентная ставка до 14% годовых. Кредиты будут выдаваться представителям всех отраслей, в основном производственных, за исключением сельского хозяйства.
Заместитель председателя Центрального банка Армении Артур Джавадян подчеркнул, что решение Фонда Измирлян о реализации совместной программмы с «АРАРАТБАНКОМ» является оправданным - тот факт, что с начала года активы банка выросли на 43 %, говорит о многом. По мнению Джавадяна, за счет своего потенциала и внутренних резервов «АРАРАТБАНК» сумеет выдержать рост конкуренции, связанный с ожидаемым приходом на банковский рынок Армеини новых игроков.
Вице-президент Фонда Измирлян Жак Саркисян почеркнул, что основным приоритетом реализумых в Армении кредитных программ является создание новых рабочих мест.
Начиная с 1999 года, за счет реализации кредитных программ Фонда Измирлян в Армении было создано порядка 4-5 тысяч новых рабочих мест.
Жак Саркисян сообщил также, что Фонд профинансировал строительство трех корпусов, электростанции и кухонного комплекса Военного института министерства обороны имени Вазгена Саркисяна, реконструкцию и модернизацию библиотеки Ереванского государственного университета.