Նոր էլեկտրագնացքի թեստային փորձարկումներն ավարտվել են
Այս տարվա հոկտեմբերին Ռուսաստանից Հայաստան բերված նոր, ժամանակակից էլեկտրագնացքի թեստային փորձարկումները ավարտվել են։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» (ՀԿԵ) ընկերության փոխանցմամբ՝ նոյեմբերի 23-ին ավարտված փորձարկումներն անցել են երկաթուղու բոլոր հատվածներում, այդ թվում՝ բարձրլեռնային:
«Փորձարկումների ժամանակ բացահայտվել են մի շարք չափանիշներ, որոնք պետք է համապատասխանության բերվեն բարձր լեռնային հայկական երկաթուղային ենթակառուցվածքի պայմաններին եւ տեխնիկական առանձնահատկություններին»,- նշել են ընկերությունում:
Քննարկվում է «Տրանսմաշխոլդինգի» մասնագետների կողմից տեղում կամ անհրաժեշտության դեպքում արտադրող գործարանում էլեկտրագնացքի լրամշակման հարցը, ինչից հետո այն շահագործման է հանձնվելու:

Завершены тестовые испытания нового электропоезда
Завершились тестовые испытания современного электропоезда, который был привезен в Армению из России в октябре текущего года.
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) сообщает, что завершившиеся 23 ноября тестовые испытания прошли на всех участках железной дороги, в том числе -  высокогорных.
«Во время испытаний был выявлен ряд эксплуатационных параметров, которые должны быть приведены в соответствие с условиями и техническими особенностями высокогорной железнодорожной инфраструктуры Армении»,- отметили в компании.
Обсуждается вопрос о возможности устранения специалистами завода «Трансмашхолдинг» выявленных замечаний по техническим эксплуатационным параметрам на месте либо на базе завода-производителя, после чего электропоезд будет введен в эксплуатацию.