«Արմենիա պրոդ»՝ գյուղարտադրանքը կարտահանվի մեկ ապրանքանիշի ներքո
Հայաստանում հիմնադրվել է «Արմենիա պրոդ» ընկերությունը, որի նպատակը մեկ ապրանքանիշի ներքո հայկական գյուղարտադրանքն արտասահմանյան շուկա արտահանելն է եւ այլ երկրներում ներկայանալի ու ճանաչելի դարձնելը:
«Մեր վերամշակողները հաճախ ունենում են ֆինանսական, լոգիստիկ, գումարների վերադարձելիության եւ այլ խնդիրներ: Դրանց լուծման նպատակով պետական աջակցությամբ հիմնվել է «Արմենիա պրոդ» ընկերությունը, որի հիմնական գաղափարը մեկ միասնական բրենդի ներքո հայկական արտադրանքը արտասահմանյան շուկա հանելն է»,- նոյեմբերի 3-ին Երեւանում կայացած շնորհանդեսին նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը:
Նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանն էլ նկատել է, որ ընկերության ստեղծմամբ տնտեսվարողները հնարավորություն կստանան  արտադրությունը կազմակերպել երաշխավորված պայմանագրային հարաբերությունների հիման վրա:
«Այս ընկերության ստեղծմամբ կլուծվի նաեւ արտադրության օպտիմալացման խնդիրը, որովհետեւ թե՛ հումքի եւ թե՛ մնացած օժանդակ նյութերի կազմակերպված գնումների դեպքում գնային առումով կունենանք ինքնարժեքի իջեցում, որը հնարավորություն կտա արտերկրի շուկաներում լինել ավելի մրցունակ»,- ընդգծել է Ռոբերտ Մակարյանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ծրագրի հաջողության դեպքում կընդգրկվեն նաեւ կաթնամթերքի, մսամթերքի, չրերի արտադրության եւ այլ ոլորտներ, որոնք ունեն   արտասահմանյան շուկա դուրս գալու համար բավարար հզորություններ:
«Արմենիա պրոդ» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն Հայկ Հովսեփյանը ներկայացրել է միջին եւ փոքր պահածոյագործական ձեռնարկությունների ներկա խնդիրները, մասնավորապես՝ թույլ մարքեթինգային կարողությունները, արտադրանքի ոչ մրցունակ ինքնարժեքն ու գինը, հումքի մթերման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների սղությունը, արտաքին շուկաներում արտադրանքի մատակարարումից հետո վճարումների ուշացման կամ վճարումներից հրաժարվելու դեպքում իրավիճակի լուծման թույլ հնարավորությունները, արտադրողական փոքր ծավալները եւ այլն:
Նրա խոսքով՝ ստեղծվող ընկերության հիմնական գործունեությունն ուղղված կլինի վերոնշյալ խնդիրների լուծմանը եւ տեղական արտադրանքի արտահանումների կազմակերպման ընթացքում առաջացող խոչընդոտների վերացմանը:
Ընկերությունը կիրականացնի մարքեթինգային հետազոտություններ արտաքին շուկաներում, բանակցություններ  կվարի տեղական միջին եւ փոքր արտադրողների ու պոտենցիալ գնորդների հետ, կիրականացնի ապրանքների բրենդավորում, փաթեթավորում եւ լոգիստիկա, ապահովագրության համապատասխան գործիքակազմի կիրառմամբ արտահանումների կազմակերպում:
«Ակնկալվում է, որ ընկերության հիմնումը կնպաստի արտադրության եւ մթերվող հումքի ծավալների աճին, ապրանքատեսականու օպտիմալացմանը, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների ձեւավորմանը եւ զարգացմանը, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններում սննդամթերքի անվտանգության միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան համակարգերի ներդրմանն ու զարգացմանը»,- ասել է Հայկ Հովսեփյանը:

«Армения прод»: сельхозпродукция будет экспортироваться под единым брендом
В Армении основана компания «Армения прод», целью которой является  экспорт армянской сельскохозяйственной продукции под общей товарной маркой на зарубежные рынки и обеспечение большей презентабельности и узнаваемости в других странах.
«Наши перерабатывающие предприятия часто сталкиваются с финансовыми, логистическими проблемами, проблемой ликвидности сумм и т.д. С целью их решения при государственной поддержке была основана компания «Армения прод», основная идея которой - представление армянской продукции на иностранном рынке под единым брендом»,- отметил министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян на прошедшей 3 ноября в Ереване презентации.
Заместитель министра Роберт Макарян в свою очередь отметил, что с созданием компании хозяйствующие субъекты получат возможность организовать свое производство на основании гарантированных договорных отношений.
«С созданием этой компании решится также проблема оптимизации производства, поскольку в случае организованных закупок сырья и других вспомогательных материалов, в ценовом плане мы будем иметь снижение себестоимости, что даст возможность быть более конкурентоспособным на зарубежных рынках»,- подчеркнул Роберт Макарян.
По словам заместителя министра, в случае успеха  программы в нее будут включены также отрасли производства молочных и мясных продуктов, сухофруктов, которые обладают достаточным потенциалом для выхода на иностранный рынок.
Исполнительный директор «Армения прод» Айк Овсепян представил нынешние проблемы средних и малых консервных предприятий, в частности, слабые маркетинговые возможности, неконкурентоспособную себестоимость и цену продукции, скудность имеющихся финансовых средств, необходимых для закупки сырья и т.д.
По его словам, основная деятельность создаваемой компании будет направлена на решение вышеуказанных проблем и на устранение препятствий, возникающих в процессе экспорта местной продукции.
Компания намерена проводить маркетинговые исследования на внешних рынках, вести переговоры с местными малыми и средними производителями и потенциальными покупателями,  а также осуществлять брендирование, упаковку  и логистику товаров, организацию экспорта продукции с использованием соответствующих инструментов страхования.
«Ожидается, что создание компании будет способствовать росту объемов производства и закупаемого сырья, оптимизации ассортимента, формированию и развитию сельскохозяйственных кооперативов, внедрению и развитию в малых и средних предприятиях систем безопасности продуктов питания, соответствующих международным критериям»,- подчеркнул Айк Овсепян.