OMX Group-ի փոխնախագահը հայտարարել է Հայաստանի կապիտալի շուկայում “հեղափոխության” անհրաժեշտության մասին
06.06.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 6 հունիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Շվեդական OMX Group-ի ավագ փոխնախագահ Հենրի Բերգսթրոմն այսօր Երեւանում հայտարարել է Հայաստանի կապիտալի շուկայում “հեղափոխության” անհրաժեշտության մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, OMX-ի փոխնախագահն ասել է այս մասին` հանդես գալով Կենտրոնական Բանկի կողմից կազմակերպված “Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման հեռանկարները” կլոր սեղանին, որին մասնակցել են խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները:
Հենրի Բերգսթրոմի խոսքերով, ներկայումս Հայաստանի կապիտալի շուկան գտնվում է վերակենդանացման վիճակում, “երբ դժվար է շնչել եւ սնվել, իսկ սիրտը վատ վիճակում է”: Սակայն, նշել է նա, “առկա է շուկայի մասնակիցների կամքը եւ պատրաստակամությունը` աջակցելու վերակենդանացման գործընթացին”:
Ինչպես նշել է OMX Group-ի փոխնախագահը, կապիտալի հայկական շուկայում ներդրողներին առաջարկվում է ծառայությունների սահմանափակ տեսականի: Նրա կարծիքով, պետք է սկսել ենթակառուցների բնագավառում, հատկապես` վճարահաշվարկային ոլորտնում առկա խնդիրների լուծումից: Հենրի Բերգսթրոմը նկատել է, որ խոսքը գնում է ոչ այդքան համակարգի ներդրման, որքան կապիտալի շուկա ներդրողների ազատ մուտքի համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու մասին:
“Մենք քննարկումներ ենք անցկացրել հայտնի հայկական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնք նախնական հետաքրքրություն են ցուցաբերել Հայաստանի ֆոնդային բորսայում արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխման նկատմամբ”, - նշել է OMX-ի փոխնախագահը:
Բերգսթրոմի գնահատականով, անհրաժեշտ են գործուն լծակներ երկրի կապիտալի շուկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացնելու համար: Այդպիսի լծակներից մեկը, նրա կարծիքով, հարկային արտոնությունների տրամադրումն է ընկերություններին, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել տեղաբաշխել իրենց բաժնետոմսերը ֆոնդային բորսայում:
OMX-ի փոխնախագահն ասել է, որ կապիտալի շուկայի զարգացման մյուս պայմանը կարող են դառնալ կենսաթոշակային բարեփոխումները: Նա նշել է, որ աշխարհում կան բազմաթիվ օրինակներ, որոնք վկայում են այն մասին, որ կապիտալի շուկայի զարգացման հիմնական շարժիչ ուժը կենսաթոշակային համակարգն է:
“Մենք մտադիր ենք Հայաստանի կապիտալի շուկայում ներդնել OMX “որակի նշանը” եւ օգտագործել այստեղ եվրոպական լավագույն փորձը”, - նշել է Հենրի Բերգսթրոմը:
OMX-ի փոխնախագահի կանխատեսումներով, 10 տարի անց “մենք գործ կունենաք արդյունավետորեն աշխատող կապիտալի հայկական շուկայի հետ”:
Հայաստանի ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է անցկացված կլոր սեղանի կարեւորության մասին, նշելով, որ դրանք առաջին հրապարակային քննարկումներն էին OMX-ի, Հայաստանի կառավարության եւ Կենտրոնական Բանկի միջեւ հուշագրի ստորագրումից հետո, որի համաձայն OMX-ը ձեռք կբերի Հայաստանի ֆոնդային բորսան եւ Կենտրոնական Դեպոզիտարիան:
Մայիսի 25-ին OMX Group-ը հայտարարեց NASDAQ ընկերության հետ միավորվելու մասին: Նոր ընկերությունը կկոչվի NASDAQ OMX Group:

Вице-президент OMX Group заявил о необходимости «революции» на рынке капитала Армении
Ереван, 6 июня /Медиамакс/. Старший вице-президент шведской OMX Group Генри Бергстром /Henri Bergstrom/ заявил сегодня в Ереване о необходимости «революции» на рынке капитала Армении.
Как сообщает агентство Медиамакс, вице-президент OMX сказал об этом, выступая на круглом столе «Перспективы развития рынка капитала Армении», организованного Центральным банком. В круглом столе приняли участие представители крупного армянского бизнеса.
По словам Генри Бергстрома, в настоящее время рынок капитала Армении находится в состоянии реанимации, «когда трудно дышать и питаться, а сердце находится в плохом состоянии». Однако, подчеркнул он, «существует воля и готовность участников рынка содействовать процессу реанимации»
Как отметил вице-президент OMX Group, на армянском рынке капитала инвесторам предлагается ограниченный ассортимент услуг. По его мнению, следует начать с решения проблем в сфере инфраструктур, особенно - в платежно-расчетной сфере. Генри Бергстром заметил, что речь идет не столько о внедрении системы, сколько о создании необходимых условий для свободного входа инвесторов на рынок капитала.
«Мы провели обсуждения с представителями известных армянских компаний, которые выразили предварительный интерес относительно первичного размещения ценных бумаг на Армянской фондовой бирже», - отметил вице-президент OMX.
По оценке Бергстрома, необходимы действенные рычаги для повышения интереса к рынку капитала страны. Одним из таких рычагов, на его взгляд, может быть предоствление налоговых льгот компаниям, выразившим готовность разместить свои акции на фондовой бирже.
Вице-президент OMX сказал, что другим условием развития рынка капитала могут стать пенсионные реформы. Он отметил, что в мире существует немало конкретных примеров, свидетельствующих о том, что основной движущей силой для развития рынка капитала является пенсионная система.
«Мы намерены внедрить на рынке капитала Армении «знак качества» OMX, использовать здесь лучшую европейскую практику», - подчеркнул Генри Бергстром.
По прогнозам вице-президента ОМХ, через 10 лет «мы будем иметь дело с эффективно работающим армянским рынком капитала».
Председатель ЦБ Армении Тигран Саркисян заявил о важности проведенного круглого стола, заметив, что это были первые публичные обсуждания после подписания меморандума между ОМХ, правительством и Центральным банком Армении, согласно которому OMX приобретет Армянскую фондовую биржу и Центральный депозитарий.
25 мая OMX Group заявила о своем слиянии с компанией NASDAQ. Новая компания будет называться NASDAQ OMX Group.