Յունիբանկի գործառնական շահույթն աճել է 1,5 անգամ
Յունիբանկը տեղեկացնում է, որ 2017թ. առաջին յոթ ամիսների արդյունքներով՝ գործառնական շահույթը, մինչեւ պահուստներին մասհանումներ կատարելը, արձանագրել է աննախադեպ աճ եւ կազմել 3,4 մլրդ դրամ՝ գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը ավելի քան 1,5 անգամ:
Բանկում նշել են, որ աճը հիմնականում պայմանավորված է բանկի գործունեության արդյունավետության բարձրացմամբ եւ բոլոր բիզնես ուղղությունների գծով ֆինանսական ցուցանիշների բարելավմամբ:
Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների (ՖՀՄՍ) համաձայն` Յունիբանկի զուտ տոկոսային եկամուտը, մանրածախ եւ բիզնես վարկավորման ոլորտում դիրքերի ամրապնդման արդյունքում աճել է գրեթե 10%-ով: Զգալի աճել են բանկի զուտ ոչ տոկոսային եկամուտները` ավելի քան 110%-ով:
«Բանկի տոկոսային եւ ոչ տոկոսային եկամուտների աճը մեծամասամբ պայմանավորված է վարկավորման ծավալների աճով, պորտֆելի ճիշտ դիվերսիֆիկացմամբ, ինչպես նաեւ` շահութաբերության ցուցանիշների բարելավմամբ: Մենք կշարունակենք բանկի ակտիվների որակի բարելավումը, հաճախորդների վարկունակության գնահատման եւ ռիսկերի կառավարման համակարգի կատարելագործումը, - նշել է Յունիբանկի Վարչության անդամ, ֆինանսական տնօրեն Գոհար Գրիգորյանը: -Շահույթի աճը մեր Ռազմավարական ծրագրի իրականացման արդյունքն է, որի շրջանակում մինչեւ 2020-ը նախատեսում ենք ապահովել մանրածախ վարկավորման 44% եւ կորպորատիվ վարկավորման մինչեւ 37% աճ»:
Moody's Investors Service միջազգային գործակալությունը հաստատել էր Յունիբանկի վարկանիշը՝ սահմանելով B2, կանխատեսումը` կայուն:

Операционная прибыль Юнибанка увеличилась в 1,5 раза
По итогам 7-и месяцев текущего года операционная прибыль Юнибанка до отчисления в резервы достигла 3,4 млрд драмов, превысив показатель за аналогичный период прошлого года более чем в 1,5 раза.
В банке отметили, что «рекордный рост был достигнут за счет повышения эффективности и улучшения финансовых результатов во всех сегментах бизнеса».
Согласно отчетности по МСФО, чистый процентный доход Юнибанка, в результате укрепления позиций в сегментах розничного кредитования и МСБ, вырос почти на 10%.
Значительный рост показали чистые непроцентные доходы банка, увеличившись на 110%.
«Увеличение процентных и непроцентных доходов банка преимущественно обусловлено ростом объема кредитования, правильно диверсифицированным портфелем по бизнес направлениям и клиентским сегментам, а также повышением операционной эффективности и улучшением коэффициентов рентабельности. Мы продолжим направлять усилия на улучшение качества активов банка, совершенствование процедуры оценки кредитоспособности заемщиков и оптимизацию системы управления рисками. Интенсивный рост прибыли результат реализации нашего Стратегического плана до 2020 года, в рамках которой мы хотим добиться роста розничного кредитования на 44% и корпоративного кредитования на 37%»,- отметила финансовый директор, член Правления Юнибанка Гоар Григорян.
В банке напомнили, что международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service в 2017 году утвердило рейтинг Юнибанка на уровне B2, прогноз - стабильный.