ԵԱՏՄ արտահանման գործակալությունները կհամագործակցեն
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) արտահանման վարկավորման գործակալությունների ղեկավարներն Աստանայում ստորագրել են համագործակցության հուշագիր:
Ինչպես հայտնում է Exportcenter.ru կայքը, հուշագիրը ստորագրվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի (Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն- խմբ.) , Ղազախստանի եւ Բելառուսի ազգային գործակալությունների միջեւ՝ «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի շրջանակում:
Փաստաթուղթը կոչված է սահմանելու գործակալությունների միջեւ փոխհարաբերությունների հիմքերը, ինչպես նաեւ ամրագրելու այն կարեւոր սկզբունքները, որոնց հիման վրա կառուցվելու է հետագա գործակցությունը:
Կողմերը քննարկել են  գործակալությունների դերն արտահանման աջակցության պետական համակարգում ինչպես միության տարածքում, այնպես էլ երրորդ երկրների շուկաներում:
Բացի այդ, նախանշվել է ազգային գործակալությունների փոխգործակցության նպատակով առանձին հարթակի ստեղծման հեռանկարը:

Экспортные агентства ЕАЭС обозначили перспективу сотрудничества
Руководители экспортно-кредитных агентств стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) подписали в Астане меморандум о сотрудничестве.
Как сообщает Exportcenter.ru, меморандум был подписан главами национальных агентств России, Армении («Экспортное страховое агентство Армении» -ред.), Казахстана и Белоруссии, в рамках форума «Евразийская неделя».
Документ призван заложить основы для взаимодействия между агентствами и закрепить ключевые параметры и принципы, на которых будет строиться дальнейшее сотрудничество.
Стороны обсудили роль агентств в системе государственной поддержки экспорта на пространстве Союза и на рынках третьих стран.
Были также обозначены планы создания отдельной платформы взаимодействия между национальными агентствами стран ЕАЭС.