Fitch-ը փոփոխել է Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսումը “Կայունից” “Դրականի”
Երեւան, 3 մայիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը “Կայունից” “Դրականի” է փոփոխել արտարժույթում եւ ազգային դրամում Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշների կանխատեսումը եւ հաստատել է այդ վարկանիշները BB- (BB մինուս) մակարդակի վրա:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “Դրական” կանխատեսումն արտացոլում է սպասելիքներն առ այն, որ Հայաստանում շարունակվելու են կոշտ մակրոտնտեսական քաղաքականությունն ու կառուցվածքային բարեփոխումները, ինչը դա նպաստելու է տնտեսական կայուն աճին եւ պետական եւ արտաքին պարտքի բեռի նվազեցմանը:
Միեւնույն ժամանակ Fitch-ի փորձագետները նշում են, որ Հայաստանի իշխանությունները լուրջ դժվարությունների են բախվում ամուր եւ հավասարակշռված տնտեսական աճի պահպանման ընթացքում`արտարժույթային փոխարժեքի վրա զգալի ճնշման, մասնավոր ոլորտի վարկավորման արագ աճի եւ շինարարական հատվածի զարգացման ֆոնի վրա, ինչպես նաեւ սղաճի նախատեսված ցուցանիշների ապահովման տեսակետից;
Fitch-ը 2007 թ. խորհրդարանական եւ 2008 թ. նախագահական ընտրությունների պատճառով Հայաստանի տնտեսական եւ արտաքին քաղաքականության մեջ էական փոփոխություններ չի ակնկալում, նշելով սակայն, որ ընտրությունները կարող են դժվարացնել մակրոտնտեսական քաղաքականության կառավարումը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ Fitch-ը 2006 թ. հունիսի սկզբին Հայաստանին շնորհեց կայուն հեռանկարով BB- (BB մինուս) սուվերեն վարկանիշ:

Fitch изменило прогноз по рейтингу Армении со «Стабильного» на «Позитивный»
Ереван, 3 мая /Медиамакс/. Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings изменило прогноз по долгосрочным рейтингам дефолта эмитента Армении в иностранной и национальной валюте со «Стабильного» на «Позитивный» и подтвердило эти рейтинги на уровне BB- (ВВ минус).
Fitch Ratings подтвердило рейтинг странового потолка Армении на уровне BB и краткосрочный рейтинг в иностранной валюте на уровне B.
Прогноз «Позитивный» отражает ожидания того, что жесткая макроэкономическая политика и структурные реформы в Армении будут продолжены, и это будет способствовать устойчивому экономическому росту и снижению государственной и внешней долговой нагрузки.
В то же время эксперты Fitch отмечают, что власти Армении сталкиваются с серьезными сложностями при поддержании сильного и сбалансированного экономического роста на фоне значительного давления на валютный курс в сторону повышения, быстрого роста кредитования частного сектора и развития строительного сектора, а также в плане обеспечения запланированных показателей инфляции после недавнего введения режима таргетирования инфляции.
Fitch не ожидает существенных изменений в экономической и внешней политике Армении вследствие парламентских выборов 2007-го и президентских выборов 2008 года, отмечая при этом, что выборы могут потенциально осложнить управление макроэкономической политикой.
Агентство Медиамакс напоминает, что Fitch присвоило Армении суверенный кредитный рейтинг ВВ- (ВВ минус) со стабильным прогнозом в начале июня 2006 года.