ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի կառավարությանը 7 մլն եւրոյի վարկ է տրամադրելու Սեւան լճի ավազանում կեղտաջրերի մաքրման համար
26.04.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 26 ապրիլի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունն ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկն (ՎԶԵԲ) այսօր Երեւանում ստորագրել են 7 մլն եվրո 7 միլիոն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիր:
Ինչպես հայտնում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Հայաստանի ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Վարդան Խաչատրյանը հայտարարել է, որ այդ միջոցներն ուղղվելու են Սևան լճի շրջակայքում գտնվող թվով 5 համայնքների կեղտաջրերի մաքրման ծառայություն¬ների բարելավմանը:
Նրա խոսքերով, սա 15 տարվա ժամկետով սուվերեն վարկ է, որը փոխանցվելու է ՙՀայջրմուղ՚ ՓԲԸ-ին Գավառում, Մարտունիում եւ Վարդենիսում կեղտաջրերի մաքրման ֆինանսավորման, ինչպես նաեւ Վարդենիս, Գավառ, Մարտունի, Սեւան եւ Ջերմուկ քաղաքների միջեւ ցանցի վերականգնման համար:
Ինչպես հայտնել է ՎԶԵԲ ենթակառուցվածքների դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Օբեկը, սա բանկի առաջին բնապահպանական ծրագիրն է` ուղղված շրջանային ենթակառուցվածքների վերականգնմանը:
Նույն ծրագրի շրջանակներում Եվրոպական Հանձնաժողովը Հայաստանի կառավարությանը 5 մլն եվրոյի դրամաշնորհ է տրամադրելու: Եվս 1.2 մլն եվրո տրամադրելու է Եվրոպական Միության Ենթակառուցվածքներին աջակցող միությունը: Այդ մասին համապատասխան համաձայնագիր այսօր ստորագրեցին ՙՀայջրմուղ՚ ընկերության գլխավոր տնօրեն Պատրիկ Լորենն ու ՎԶԵԲ ենթակառուցվածքների դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Օբեկը:

ЕБРР предоставит правительству Армении кредит в размере 7 млн евро на очистку сточных вод в районе озера Севан
26.04.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 26 апреля /Медиамакс/. Министерство финансов и экономики Армении и Европейский Банк Развития и Реконструкции /ЕБРР/ подписали сегодня в Ереване кредитное соглашение на 7 млн. евро.
Как сообщает Медиамакс, министр финансов и экономики Армении Вардан Хачатрян заявил, что эти средства будут направлены на улучшение услуг по очистке сточных вод в 5 областях, расположенных в районе озера Севан.
По его словам, это суверенный кредит сроком на 15 лет, который будет передан ЗАО “Армводоканал" для финансирования очистки сточных вод в Гаваре, Мартуни и Варденисе, а также для восстановления сети среди городов Варденис, Гавар, Мартуни, Севан и Джермук.
Как сообщил директор департамента по инфраструктурам ЕБРР Александр Обек /Alexander Auboeck/, это первая экологическая программа банка, направленная на восстановление областных инфраструктур.
В рамках той же программы Европейская Комиссия предоставит правительству Армении грант в размере 5 млн. евро. Еще 1,2 млн. евро выделит Служба содействия инфраструктурам Европейского Союза. Соответствующее соглашение об этом подписали сегодня генеральный директор ЗАО “Армводоканал" Патрик Лорен и директор департамента по инфраструктурам ЕБРР Александр Обек.