Ղազախստանյան “Խալըկ Բանկը” մտադիր է մտնել Ադրբեջանի ֆինանսական շուկա
“Մեզ վաղուց են հետաքրքրում Ադրբեջանի ֆինանսական շուկա մտնելու հեռանկարները: Մեր ռազմավարությունը նախատեսում է “Խալըկի” զարգացումն որպես տարածաշրջանային ֆինանսական խումբ”,- ասել է “Ղազախստանի Հանրապետության Ժողովրդական խնայողական բանկի” վարչության նախագահ Գրիգորի Մարչենկոն: Նա նշել է, որ մուտքը ադրբեջանական ֆինանսական շուկա նախատեսվում է բանկի, ապահովագրական ընկերության եւ այլ ֆինանսական ինստիտուտների ձեռք բերման ճանապարհով:
Ինչպես հաղորդում է TrendCapital-ը, Գրիգորի Մարչենկոն բարձր է գնահատել ադրբեջանական շուկայի հնարավորությունները:
“Այստեղ բավականին հետաքրքիր շուկա է, սակայն այն իր զարգացմամբ մի քանի տարով ետ է մնում ղազախստանյան շուկային: Կան մի շարք բանկային ապրանքներ եւ տեխնոլոգիաներ, որոնք մենք կարող ենք ներդնել այս շուկայում: Դա մասնավորապես վերաբերվում է պլաստիկ քարտերին, հիփոթեքային, լիզինգին”,- ասել է նա:
ՙԱդրբեջանում կան արտասահմանյան բանկեր, սակայն նրանցից ոչ մեկը շուկայում լուրջ դեր չի խաղում: Եթե մեզ մոտ ամեն ինչ ստացվի, եւ մենք ստանանք մեզ հետաքրքրող բանկի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը, ապա կկարողանանք առաջ գնալ այս շուկայում՚,- ասել է Մարչենկոն:
ՙՄենք չենք պատրաստվում մեզ մոտ բերել ադրբեջանական բանկերի խոշոր կորպորատիվ հաճախորդներին: Մենք նախ եւ առաջ պատրաստվում ենք աշխատել մանրածախ ոլորտում, փոքր եւ միջին բիզնեսի հետ, որոնք հանդիսանում են մեր ուժեղ կողմերը Ղազախստանում, Ղրղզստանում եւ այլ երկրներում՚,- նշել է Մարչենկոն:

Казахстанский «Халык Банк» намерен войти на финансовый рынок Азербайджана
«Нас давно интересовала перспектива вхождения на финансовый рынок Азербайджана. Наша стратегия четко предусматривает развитие «Халык» как региональной финансовой группы», - сообщил председатель правления «Народный сберегательный банк Республики Казахстан» Григорий Марченко. Он отметил, что вхождение на азербайджанский финансовый рынок предполагается путем приобретения банка, страховой компании и других финансовых институтов.
Как сообщает TrendCapital, Григорий Марченко достаточно высоко оценил возможности азербайджанского рынка.
«Здесь достаточно интересный рынок, но в своем развитии отстает от казахстанского рынка на несколько лет. Есть целый ряд банковских продуктов и технологий, которые мы могли бы внедрить на этом рынке. Это касается пластиковых карт, ипотеки, лизинга», - сказал он.
«В Азербайджане есть иностранные банки, но ни один из них не играет серьезной роли на рынке. Если у нас все получится, и мы получим контрольный пакет акций банка, который нас интересует, мы могли бы продвинуться на этом рынке», - сказал Марченко.
«Мы не собираемся переманивать крупных корпоративных клиентов у азербайджанских банков. Мы прежде всего собираемся работать в сфере розницы, с малым и средним бизнесом, что является нашими сильными сторонами в Казахстане, Кыргызстане и в других странах», - отметил Марченко.