ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ վերաբերմունքը սպասողական է, ասել է ՀՀ նախագահը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին:
«Մենք միասին Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու գործընթացի ակունքներում էինք, եւ այդ միությանն անդամակցելով՝ ակնկալիք ունեինք էապես բարելավել Հայաստանի տնտեսական վիճակը: Ցավոք, անդամակցությունը համընկավ միջազգային տնտեսական գործընթացների հետ, որոնք բացասաբար ազդեցին երկրի տնտեսության վրա, եւ մեր քաղաքացիների վերաբերմունքը Եվրասիական տնտեսական միությանը դեռեւս, մեղմ ասած, սպասողական է, թեեւ չանդամակցելու պարագայում, ես վստահ եմ՝ բացասական մոտեցումներն ավելի շատ կլինեին»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հսկայական աշխատանք է կատարվել, եւ 10 օր հետո կամփոփվեն որոշակի արդյունքներ:
Նախագահը կարեւորել է դեկտեմբերի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի օրակարգում ներառված հարցերը, այդ թվում՝ Մաքսային օրենսգրքի ընդունումը:
«Մենք ակտիվորեն աջակցում ենք Եվրասիական հանձնաժողովի եւ մեր ավանդական գործընկերոջ՝ Իրանի միջեւ բանակցային գործընթացին՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ եւ արդյունավետ հասնել ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Տիգրան Սարգսյանն էլ ընդգծել է, որ ՀՀ նախագահի հետ համատեղ կքննարկվեն ինտեգրացիոն միության խորացմանն ուղղված առաջնայնությունները, «որպեսզի անդամ բոլոր երկրները ստանան այն տնտեսական օգուտները, որոնց վերաբերյալ ձեւավորվել են լուրջ ակնկալիքներ ինչպես հասարակության շրջանում, այնպես էլ քաղաքական գործիչների մոտ»:

Президент Армении назвал «выжидательным» отношение граждан к ЕАЭС
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня  в Ереване главу коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграна Саргсяна.
«Мы вместе стояли у истоков процесса присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу, и, вступая в этот союз, рассчитывали значительно улучшить экономическое положение Армении. К сожалению, вступление совпало с международными экономическими процессами, которые негативно сказались на экономике страны, и отношение наших граждан к Европейскому экономическому союзу пока, мягко говоря, выжидательное. Хотя, в случае отказа от членства, уверен, негативных подходов было бы больше», - сказал президент.
Серж Саргсян отметил важность вопросов, вошедших в повестку заседания Высшего совета Евразийской экономической комиссии, которое состоится 26 декабря в Санкт-Петербурге, в том числе - принятие Таможенного кодекса.
«Мы активно поддерживаем переговорный процесс между Евразийской комиссией и нашим традиционным партнером - Ираном, стремясь к скорейшему и эффективному подписанию соглашения о зоне свободной торговли», - сказал Серж Саргсян.
Тигран Саргсян в свою очередь подчеркнул, что намерен обсудить с президентом Армении приоритетные действия, направленные на углубление интеграционного союза, «чтобы все страны-члены получали экономические выгоды, относительно которых сформированы серьезные ожидания как в обществе, так и у политических деятелей».