ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար է նշանակվել Մաքսիմ Օրեշկինը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տնտեսական զարգացման նախարար է նշանակել Մաքսիմ Օրեշկինին, որն ավելի վաղ զբաղեցնում էր ֆինանսների փոխնախարարի պաշտոնը, հաղորդում է Tass.ru-ն:
Մաքսիմ Օրեշկինը ծնվել է 1982թ. Մոսկվայում: 2004թ. ավարտել է Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի մագիստրատուրան՝ «Տնտեսագիտություն» մասնագիտացմամբ: 2002-2006 թթ. աշխատել է Ռուսաստանի բանկում (ՌԴ ԿԲ)՝ որպես առաջատար եւ գլխավոր տնտեսագետ, ինչպես նաեւ բաժնի ղեկավար:
2006-2013 թթ. ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել է մի շարք բանկերում: 2013թ. ֆինանսների նախարարությունում գլխավորել է երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման դեպարտամենտը: 2015թ. մարտից զբաղեցրել է ՌԴ ֆինանսների փոխնախարարի պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի պաշտոնը թափուր էր մնացել այն բանից հետո, երբ ձերբակալվել էր նախկին նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաեւը՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք վերցնելու կասկածանքով:

Министром экономического развития РФ назначен Максим Орешкин
Президент РФ Владимир Путин назначил на должность министра экономического развития РФ Максима Орешкина, который ранее занимал пост заместителя министра финансов, передает ТАСС.
Максим Орешкин родился в 1982 году в Москве. В 2004 году окончил магистратуру Высшей школы экономики по направлению «Экономика». С 2002 по 2006 год работал в Банке России на позициях ведущего и главного экономиста, а также заведующего сектором.
С 2006 по 2013 годы  работал на руководящих должностях в банках «Росбанк», «Креди Агриколь Корпоративный и Инвестиционный Банк», «ВТБ Капитал». В 2013 году пришел в Минфин на должность директора департамента долгосрочного стратегического планирования, с марта 2015 года - замминистра финансов РФ.
Напомним, что должность министра экономического развития РФ оставалась вакантной после того, как бывший министр экономического развития Алексей Улюкаев был задержан по подозрению в получении взятки в особо крупном размере.