ՌԴ կոնյակի 1-ին մատակարարը փաստացի ՀՀ-ն է, պաշտոնապես՝ Վրաստանը
Վրաստանից Ռուսաստան կոնյակի ներմուծումը 2016թ. առաջին կիսամյակում գրեթե կրկնապատկվել է՝ հասնելով 1,1 մլն լիտրի:
Ինչպես հաղորդում է «Վեդոմոստի»-ն, վկայակոչելով Ալկոհոլի դաշնային եւ տարածաշրջանային շուկաների հետազոտական կենտրոնի տվյալները, տարվա առաջին 6 ամիսներին Վրաստանին բաժին է ընկնել արտասահմանից դեպի Ռուսաստան կոնյակի մատակարարման 48,1%-ը:
«Դեպի Ռուսաստան կոնյակի ներմուծման առաջատարը վերջին տարիներին եղել է Հայաստանը, որին 2010-2014 թթ. բաժին է ընկել շուկայի ավելի քան 50%-ը: Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ մուտքով այս երկրից ներկրվող կոնյակը դադարել է համարվել ներմուծում, մինչդեռ փաստացի Հայաստանը շարունակում է լինել արտասահմանյան կոնյակի խոշորագույն մատակարարը դեպի Ռուսաստան»,- նշել է հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Վադիմ Դրոբիզը:
Ռուսաստանյան «Բրիստոլ» խանութների ցանցի տնօրենն էլ նշել է, որ վերջին շրջանում ռուբլու արժեզրկումը հանգեցրել է արտասահմանյան կոնյակի շուրջ 20% թանկացմանը, ինչի հետեւանքով միջին գնային սեգմենտի արտադրողները, այդ թվում՝ Հայաստանն ու Վրաստանը (միջինում 400-600 ռուբլի մեկ շշի դիմաց), գրավել են շուկայում եվրոպական թանկարժեք կոնյակի տեղը:
Փորձագետների խոսքով՝ ֆրանսիական կոնյակը Ռուսաստանում կրկնակի թանկացել է՝ կազմելով միջինում 3000 ռուբլի՝ 0.7 լ շշի դիմաց, ինչը հանգեցրել է այս երկրից կոնյակի ներմուծման մոտ 12%-ով կրճատմանը:

Фактически ведущим поставщиком коньяка в Россию является Армения, официально - Грузия
Импорт в Россию коньяка из Грузии в первом полугодии 2016 г. увеличился почти вдвое до 1,1 млн литров.
Как сообщают «Ведомости», ссылаясь на Центр исследований федерального и регионального рынков алкоголя (ЦИФРРА), за полгода на грузинский коньяк пришлось 48,1% поставок коньяка в РФ.
«Лидером по импортному коньяку в России в последние годы была Армения. По данным ЦИФФРА, в 2010–2014 гг. ее доля составляла 50% и выше. В 2015 г. Армения вошла в Евразийский экономический союз, с этих пор ее коньяк не учитывается как импорт. Фактически среди иностранных производителей Армения по-прежнему лидирует», - отметил гендиректор ЦИФРРА Вадим Дробиз.
Управляющий сетью «Бристоль» Алексей Топорков в свою очередь отметил, что после девальвации рубля средняя стоимость коньяков выросла более чем на 20%, в результате чего армянская и грузинская продукция (средняя стоимость 400-600 рублей за бутылку) заняли место более дорогих европейских производителей.
Французский коньяк подорожал в России почти вдвое – примерно до 3000 руб. за бутылку 0,7 л, добавил гендиректор сети «За вином» Андрей Ткемаладзе. По данным ЦИФРРА, импорт французских коньяков сократился на 12%.