Չեխիայի նախագահն այցելել է Երեւանի կոնյակի գործարան
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի գլխավորած պատվիրակությունը, Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում, ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այսօր այցելել է Երեւանի կոնյակի գործարան:
ԵԿԳ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ պատվիրակությունն այցելել է գործարանի հնեցման արտադրամաս, որտեղ ծանոթացել է ԱՐԱՐԱՏ կոնյակի պատմությանը եւ արտադրական պրոցեսին:
«Միլոշ Զեմանը կանգ է առել նաեւ «Խաղաղության տակառի» մոտ, որը հիմնադրվել է 2001թ.՝ ի պատիվ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցի: Տակառում հնացվում է զինադադարի տարին խորհրդանշող 1994թ. կոնյակի սպիրտ: Այն կոչվում է «խաղաղության», քանի որ կբացվի այն ժամանակ, երբ կկարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ԵԿԳ հնեցման արտադրամասի նախագահական անցուղին համալրվել է Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի անվանական տակառով:
Չեխիայի նախագահին որպես նվեր հանձնվել է գործարանի հնագույն սպիրտներից պատրաստված կոնյակ` ԱՐԱՐԱՏ-ի բացառիկ հավաքածուից: Չեխիայի նախագահն իր ստորագրությունն է թողել նաեւ գործարանի հուշագրքում:

Президент Чехии посетил Ереванский коньячный завод
В рамках государственного визита в Армению президент Чешской Республики Милош  Земан и возглавляемая им делегация в сопровождении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна сегодня посетили Ереванский коньячный завод (ЕКЗ).
Как сообщает пресс-служба ЕКЗ, делегация посетила цех выдержки, где ознакомилась с историей и процессом производства легендарного армянского коньяка АРАРАТ.
«Милош Земан остановился около «Бочки мира», которая была заложена в 2001 году по случаю визита сопредседателей Минской Группы ОБСЕ. В бочке выдерживается коньячный спирт 1994 года, символизирующий подписание перемирия. Отметим, что бочка названа «Бочкой мира», так как откроется в день урегулирования карабахского конфликта», - говорится в сообщении.
Согласно традиции, на ЕКЗ сегодня была заложена именная бочка президента Чехии.
В заключение экскурсии Милошу Земану в качестве подарка была преподнесена эксклюзивная бутылка коньяка АРАРАТ, приготовленная из старейших спиртов предприятия.