ԵԱՏՄ դեղորայքի միասնական շուկան պետք է գործի այս տարի, ասել է Մեդվեդեւը
ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն այսօր հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) դեղորայքի միասնական շուկան ընթացիկ տարում պետք է սկսի գործել:
Ինչպես հաղորդում է Finmarket.ru-ն, այս մասին Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել է Մոսկվայում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստի ժամանակ, որին մասնակցում է նաեւ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Պետք է այնպես անել, որ այս շուկան իր ամբողջ ծավալով սկսի գործել ընթացիկ տարում»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Նրա խոսքով` ԵԱՏՄ երկրների համար այս ճյուղը սոցիալական մեծ նշանակություն ունի: Ներկայում ԵԱՏՄ երկրները կիրառում են դեղորայքի շուկայի կարգավորման իրենց ազգային նորմերը:
«Պետք է հարթել առկա տարաձայնությունները եւ ընդունել համապատասխան փաստաթղթեր, որոնք կենթադրեն դեղորայքի եւ բժշկական նշանակության ապրանքների շրջանառության միասնական սկզբունքների եւ կանոնների կիրառում»,- ասել Դմիտրի Մեդվեդեւը:
ՌԴ վարչապետը նշել է նաեւ, որ վերջին շրջանում Եվրամիությունը հետաքրքրության ազդակներ է ցուցաբերում ԵԱՏՄ-ի հետ աշխատանքի նկատմամբ, ինչը «նկատելի չէր նախկինում»:

Единый лекарственный рынок ЕАЭС должен заработать в этом году, сказал Медведев
Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил сегодня, что единый лекарственный рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС) должен заработать в текущем году.
Как передает Finmarket.ru,  об этом Дмитрий Медведев сказал в Москве на заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе. В заседании совета участвует также премьер-министр Армении Овик Абрамян.
«Надо, чтобы этот рынок заработал в полном объеме уже в текущем году», - подчеркнул Дмитрий Медведев.
По его словам, эта отрасль имеет огромное социальное значение для стран ЕАЭС. В настоящее время в странах ЕАЭС для регулирования рынка лекарственных средств применяются национальные нормы.
«Нам надо урегулировать те разногласия, которые существуют, и принять все документы, которые предусмотрены соглашениями о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств и медицинских изделий», - сказал Дмитрий Медведев.
Российский премьер отметил также, что в последнее время Евросоюз проявляет признаки заинтересованности в работе с ЕАЭС, чего «прежде не наблюдалось».