«Ինգո Արմենիա»-ն հանդես է եկել նոր առաջարկով՝ հատուկ բժիշկների համար
«Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը՝  բժիշկների մասնագիտական պատասխանատվության ապահովագրության շրջանակներում իրականցրել է ակցիա, որին մասնակից են դարձել 40 հայ բժիշկներ:
Ինչպես նշել են ընկերությունում, որպես նվեր բժիշկներին տրամադրվել են 1 մլն  դրամ ծածկույթով ապահովագրական պոլիսներ:  Դրանցից առաջինը հանձնվել  է Առողջապահության նախարար եւ պրակտիկ բժիշկ Արմեն Մուրադյանին։
«Հասարակության տեղեկացվածության եւ սեփական շահերը պաշտպանելու հնարավորության աճի հետ մեկտեղ բժիշկները դարձել են խիստ կախված դժգոհ հիվանդների գործողություններից: Նույնիսկ եթե բժշկական սխալի առկայությունը չապացուցվի, բժիշկը ստիպված կլինի ծախսել բավականին շատ գումար եւ նյարդեր, որպեսզի պաշտպանի իր շահերը։
Ուստի մենք որոշեցինք գնալ ամբողջ աշխարհում ընդունված ճանապարհով եւ առաջարկել հայաստանյան շուկային բժիշկների մասնագիտական ապահովագրություն։ Այս նախաձեռնությունն ունի երկու կարեւորագույն ֆունկցիա՝ հաճախորդը վստահ կլինի, որ իր ֆինանսական ծախսերը, որոնք ծագել են մասնագիտական սխալի արդյունքում, բժիշկն անպայման կփոխհատուցի: Իսկ մյուս կողմից՝ բժշկին կտա նյութական եւ իրավական պաշտպանվածություն, որը տրամադրվում է այս պայմանագրի շրջանակներում»,-նշել է «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Լեւոն Ալթունյանը:
Պայմանագրերի հանձնման արարողությունը տեղի է ունեցել «Վարդանանց» Նորարարական բժշկության կենտրոնում՝ Անեսթեզիոլոգների հայկական ասոցիացիայի արտահերթ հանդիպմանը՝ նվիրված անեսթեզիոլոգների միջազգային օրվան։
Ընկերությունում նաեւ նշել են, որ նշված տեսակով պոլիսի տարեկան արժեքը տատանվում է 20-ից 120 հազ. դրամի սահմաններում՝ կախված բժշկի մասնագիտացումից։

«Инго Армения» выступила с новым предложением специально для врачей
В рамках страхования профессиональной ответственности медицинских работников страховая компания «Инго Армения» провела акцию, участниками которой стали 40 армянских врачей.
Как сообщили в компании, в качестве подарка врачам были предоставлены страховые полисы с покрытием в 1 млн. драмов. Первым обладателем такого полиса стал министр здравоохранения Армении и практикующий врач Армен Мурадян.
«С ростом информированности населения и возможности отстаивать свои интересы, врачи становятся сильно зависимыми от действий недовольных пациентов. Даже если врачебная ошибка не будет выявлена, врачу придется потратить достаточно много нервов и финансов, чтобы отстоять свои интересы.
Поэтому мы решили пойти по известному во всем мире пути и предложить на армянском рынке полис страхования профессиональной ответственности медицинских работников. Этот продукт имеет две важнейшие функции: пациент будет уверен, что в случае профессиональной ошибки материальную часть затрат врач всегда ему покроет, а с другой стороны - даст врачу материальную защищенность и юридическую поддержку, предоставляемые по этому полису», - отметил исполнительный директор «Инго Армения» Левон Алтунян.
Церемония вручения полисов прошла в медицинском центре «Вардананц» в ходе внеочередного собрания Ассоциации анестезиологов Армении, посвященного Международному дню анестезиологов.
В компании также отметили, что годовой страховой платеж по этому виду страхования колеблется от 20 до 120 тыс. драмов в зависимости от медицинской специализации.