Ռուսաստանյան “ՌԵՍՈ” խումբը եւ “Յունիաստրում բանկ”-ը Հայաստանում կհիմնեն համատեղ ապահովագրական ընկերություն
27.11.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 27 նոյեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.Ռուսաստանյան “ՌԵՍՈ” ապահովագրական խումը մտադիր է “Յունիաստրում բանկ”-ի հետ համատեղ 2007 թվականի երկրորդ կիսամյակում Հայաստանում հիմնել ապավովագրական դուստր ընկերություն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍԱՔՍ գործակալությունը, այս մասյին հայտարարել է “ՌԵՍՈ” խմբի նախագահ Սերգեյ Սարգիսովը: Նրա խոսքերով, դուստր ձեռնարկության բաժնետոմսերի 50 տոկոսը կպատկանեն “ՌԵՍՈ”-ին, իսկ մյուս կեսը` “Յունիսատրում բանկ”-ին:
Սերգեյ Սարկիսովը նշել է, որ 2007 թվականի երկրորդ կիսմայակում ընկերության հիմնման որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ ներկայումս Հայաստանում վերանայվում է ապավովագրական շուկայի համակարգն եւ ժամանակավոր արտոնագրարեր չեն տրամադրվում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍԱՔՍ գործակալությունը, Մոսկովյան “Բիզնես“ թերթն այսօր մեջբերել է “ՌԵՍՈ-գարանտիա” ընկերության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռակովշչիկի խոսքերը, որը հայտնել է, որ “ՅունիՌԵՍՈ” անվանումը կրող ընկերությունն իր գործունեությունը կսկսի հաջորդ տարվա կեսին”:
“Յունիաստրում բանկ”-ի տնօրենների խորհրդի անդամ եւ հայկական “Յունիբանկ”-ի խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանն ասել է “Բիզնեսի”-ին, որ նոր ապահովագրական ընկերությունն արդեն գրանցված է եւ այժմ իրականացվում են աշխատակազմի հավաքագրման աշխատանքները: “Օպերատիվ կառավարմամբ կզբաղվի “ՌԵՍՈ-գարանտիա” ընկերությունը, իսկ ես, ամենայն հավանականությամբ, կգլխավորեմ տնօրեննրեի խորհուրդը: Ապահովագրական ընկերությունը կմատուցի ծառայությունների ողջ փաթեթը, այդ թվում կզբաղվի “Յունիբանկ“-ի վարկային ապրանքների ապահովագրմամբ՚, - հավելել է նա:
“Ինտերֆաքս-ՏՎԿ” հետազոտությունների տվյալների համաձայն, Հայաստանի ապահովագրական շուկան ամենաթույլ զարգացածներից է ԱՊՀ երկրների շարքում: 2005 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ հայկական ապավովագրական ընկերությունների ընդհանուր ակտիվները կազմել էին $14.4 միլիոն դոլար:
Ապահովագրական շուկայի կատարելագործման նպատակով Հայաստանի Կենտրոնական բանկը բարեփոխում է նորմատիվ բազան: Արդեն իսկ բարձրացվել են պահանջները նվազագույն կանոնադրական կապիտալի չափի հանդեպ. 2006 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն կանոնադրական կապիտալն ավելացվել է մինչեւ 200 միլիոն դրամ, իսկ 2008 թվականի հունվարի 1-ից այն արդեն կկազմի 500 միլիոն դրամ:

Российская страховая группа «РЕСО» и «Юниаструм банк» откроют страховую компанию в Армении
Ереван, 27 ноября /Медиамакс/. Российская страховая группа «РЕСО» планирует во втором квартале 2007 года открыть в Армении дочернюю страховую компанию совместно с «Юниаструм банком».
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом заявил президент группы «РЕСО» Сергей Саркисов. По его словам, 50% акций дочерней компании будет принадлежать «РЕСО», другая половина - «Юниаструм-банку».
Сергей Саркисов отметил, что решение основать компанию во втором квартале 2007 года обусловлено тем, что в Армении в настоящее время пересматривается система регулирования страхового рынка и временно не выдаются лицензии.
Московская газета «Бизнес» приводит сегодня слова гендиректора компании «РЕСО-гарантия» Дмитрия Раковщика, который заявил, что компания, названная «ЮниРЕСО», приступит к работе в середине следующего года».
Член совета директоров «Юниаструм банка» и председатель совета директоров армянского «Юнибанка» Гагик Закарян сказал «Бизнесу», что новая страховая компания уже зарегистрирована и сейчас идет набор персонала. «Оперативным управлением будет заниматься «РЕСО-гарантия», а Совет директоров, возможно, возглавлю я. В Армении страховщик будет предоставлять весь спектр услуг, в том числе страхование кредитных продуктов «Юнибанка»,- добавил он.
По данным исследования «Интерфакс-ЦЭА», страховой рынок Армении является одним из самых слаборазвитых среди стран СНГ. На 1 июля 2005 года суммарные активы армянских страховщиков /на рынке работают менее 20 компаний/ составили $14,4 млн. Концентрация рынка, по данным «Интерфакс-ЦЭА», является очень высокой: по итогам 2004 года больше половины совокупной страховой премии пришлось на долю одной компании – «ИНГО Армения», дочерней структуры «Ингосстраха».
Для совершенствования страхового рынка Центральный банк Армении проводит реформирование нормативной базы. Уже были повышены требования к минимальному размеру уставного капитала - с 1 января 2006 года его минимальный норматив увеличен до 200 млн. драмов, а к 1 января 2008 года он будет составлять уже 500 млн. драмов.