Սակագնի աճը կսուբսիդավորվի եւս 1 տարի
«Տաշիր» եւ «Ինտեր ՌԱՕ» խմբերը ստորագրել են Հայաստանի էլէկտրաէներգետիկ ակտիվների առքուվաճառքի պայմանագիրը:
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերը պայմանավորվել են, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն եւ Հրազդանի ՋԷԿ-ը կշարունակեն իրականացնել իրենց պարտավորություններն ամբողջ ծավալով:
««Տաշիր» ընկերությունների խումբը լիովին ստանձնում է Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կառավարման հետ կապված բոլոր պարտավորությունները: Հետագա զարգացման ծրագրում նախատեսված է հակաճգնաժամային ծրագրի ներմուծում՝ ընկերության ֆինանսական գործունեության օպտիմալացման նպատակով, ինչպես նաեւ աստիճանաբար իրականացվելիք բաշխիչ ցանցերի արդիականացում: Բնակչությանը աջակցության նպատակով որոշվել է հաջորդ տարվա ընթացքում կառավարության եւ անձնական գումարների հաշվին փոխհատուցել բարձրացված եւ մինչեւ 2015 թ. օգոստոսի 1-ը գործող սակագների տարբերությունը՝ բնակչության եւ փոքր բիզնեսի շրջանում»,- հայտարարել է «Տաշիր» խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը:
Renaissance Capital-ի վերլուծաբան Վլադիմիր Սկլյարը РБК Daily թերթին ասել է, որ «մեկ այլ երկրում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» եւ Հրազդանի ՋԷԿ-ի նման ընկերությունների ակտիվները կարժենային գրեթե $1 մլրդ»:
«Սակայն, հաշվի առնելով ընկերության հսկայական պարտքերը եւ ահռելի քաղաքական ճնշումը Հայաստանում սակագների ձեւավորման հարցում, գործարքի արժեքը, ամենայն հավանականությամբ, «ձգտում էր զրոյի»»,- նկատել է նա:

«Ташир» и правительство Армении продолжат субсидировать рост тарифов
Группа «Ташир» и Группа «Интер РАО» подписали договор о купле-продаже электроэнергетических активов в Армении.
Стороны договорились, что ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «Разданская ТЭС» продолжат исполнять ранее взятые на себя обязательства в полном объёме, говорится в пресс-релизе ГК «Ташир».
«Группа компаний «Ташир» полностью принимает на себя обязательства по управлению ЗАО «Электрические сети Армении. В планах дальнейшего развития - внедрение антикризисной программы с целью оптимизации финансовой деятельности компании и поэтапная модернизация оборудования распределительных сетей. В целях поддержки населения принято решение в течение последующего года за счёт личных средств паритетно с правительством Армении компенсировать разницу между повышенным и действовавшим до 1 августа 2015 года тарифами на электроэнергию для населения и малого бизнеса», - заявил президент ГК «Ташир» Самвел Карапетян.
Аналитик Renaissance Capital Владимир Скляр сказал газете РБК Daily, что «в другой стране активы, аналогичные по параметрам «Электрическим сетям Армении» и Разданской ТЭС, могли бы стоить почти $1 млрд.
«Но учитывая огромные долги компаний, сильное политическое давление на тарифообразование в Армении, сумма сделки скорей всего была «близка к нулю», - заметил он.