$300 մլն վարկ ՀՀ-ին՝ Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամից
Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամը (նախկինում՝ ԵվրԱզԷՍ-ի հակաճգնաժամային հիմնադրամ), որտեղ ամենամեծ մասնաբաժինը Ռուսաստանինն է, $300 մլն արտոնյալ վարկ կտրամադրի Հայաստանին:
Ինչպես հաղորդում է ռուսական ՏԱԱՍ գործակալությունը, այս մասին հուլիսի 22-ին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Սերգեյ Ստորչակը:
Նրա խոսքով՝ ի սկզբանե Հայաստանն ավելի մեծ գումարի հայտ էր ներկայացրել:
«Ընդհանուր առմամբ, հիմնադրամի խորհուրդը, որը բոլորովին վերջերս էր նիստ գումարել, քաղաքական որոշում կայացրեց վարկ տրամադրելու մասին»,- ասել է Սերգեյ Ստորչակը:
ՌԴ ֆինանսների փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանին վարկը կտրամադրվի ստանդարտ պայմաններով:
«Որքանով պատկերացնում են, դա տարեկան 1% տոկոսադրույքի սահմաններում է»,- ասել է Սերգեյ Ստորչակը:
ՏԱԱՍ-ը նշում է, որ հիմնադրամից առաջին արտոնյալ վարկը ստացել է Բելառուսը:
ԵվրԱզԷՍ-ի հակաճգնաժամային հիմնադրամը Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամ է վերանվանվել այս տարվա փետրվարին: Հիմնադրամն ունի $8,5 մլրդ կապիտալ: Հիմնվել է 2009թ.՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի կողմից:

Армения получит кредит на $300 млн от Евразийского фонда стабилизации и развития
Евразийский фонд стабилизации и развития (ранее - Антикризисный фонд «ЕврАзЭс»), в котором Россия имеет наибольшую долю, выдаст Армении льготный кредит на $300 млн.
Как сообщает российское агентство ТАСС, об этом 22 июля сообщил журналистам замминистра финансов РФ Сергей Сторчак. По его словам, изначально заявка Армении была больше.
«В принципе совет фонда, который заседал совсем недавно, политическое решение о предоставлении кредита принял»,- сказал Сергей Сторчак.
Замминистра финансов РФ отметил, что в кредите для Армении используются стандартные условия.
«Насколько я представляю, это в пределах 1% годовых»,- сказал Сергей Сторчак.
ТАСС отмечает, что первой страной, получивший льготный кредит из этого фонда, была Белоруссия.
Антикризисный фонд «ЕврАзЭс» был переименован в Евразийский фонд стабилизации и развития в феврале текущего года. Капитал Фонда составляет $8,5 млрд. Он был основан в 2009г. со стороны России, Армении, Беларуси, Казахстана, Киргизии и Таджикистана.