ՌԲԱ նախագահը հույս ունի, որ Ռուսաստանի կառավարությունը չի արգելի Ռուսաստանից Վրաստան իրականացվող դրամական փոխանցումները
12.10.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 12 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.Ռուսաստանյան բանկերի ասոցիացիայի (ՌԲԱ) նախագահ Գարեգին Թոսունյանը “ոչ ադեկվատ միջոց” է անվանել ռուսաստանյան օրենսդրությունում այնպիսի փոփոխություն մտցնելու առաջարկը, որը թույլ կտա արգելել Ռուսաստանից Վրաստան իրականացվող դրամական փոխանցումները:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Գարեգին Թոսունյանն ասել է այս մասին հոկտմեբերի 11-ին Երեւանում` “Դրամական փոխանցումներ: Բանկային ծառայություններ»” երրորդ միջազգային միջբանկային համաժողովի բացման մամլո ասուլիսում:
ՌԲԱ նախագահը նշել է, որ “տվյալ իրավիճակն առաջացնում է բացասական էմոցիաներ”: Միեւնույն ժամանակ, նշել է Գարեգին Թոսունյանը, խոսքը գնում է ոչ թե դրամական փոխանցումներն արգելելու, այլ իրավասությունը Կենտրոնական բանկից Ռուսաստանի կառավարությանը փոխանցելու մասին:
“Այսինքն, օրենսդրության փոփոխման դեպքում, Ռուսաստանի կառավարությունը, եւ ոչ թե Կենտրոնական բանկը կարող է արգելել Ռուսաստանից Վրաստան դրամական փոխանցումները”, - ասել է ՌԲԱ նախագուհը` հույս հայտնեով, որ ի վերջո ”ողջամտությունը կհաղթի”:
Գարեգին Թոսունյանն ասել է, որ արգելքի սահմանման դեպքում Ռուսաստանի բանկային հատվածը շատ չի տուժի, քանի որ Ռուսաստանից Վրաստան դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 300 միլիոն դոլար, իսկ Վրաստանից Ռուսաստան` 100 միլիոն դոլար: Սակայն, ՌԲԱ նախագահի խոսքերով, “ընդհանուր առմամբ, հոգեբանորեն դա շատ տհաճ կլինի բանկային համակարգի համար“:

Президент АРБ надеется, что правительство России не наложит запрет на денежные переводы в Грузию
Ереван, 12 октября /Медиамакс/. Президент Ассоциации российских банков /АРБ/ Гарегин Тосунян назвал «не совсем адекватной мерой» попытку внесения поправок в российское законодательство для наложения запрета на осуществление денежных переводов из России в Грузию.
Как сообщает агентство Медиамакс, Гарегин Тосунян сказал об этом 11 октября на пресс-конференции в Ереване, посвященной началу работы международной межбанковской конференции «Денежные переводы. Розничные банковские услуги».
Президент АРБ заметил, что «данная ситуация вызывает негативные эмоции». Вместе с тем, отметил Гарегин Тосунян, речь идет не о запрете денежных переводов, а о передаче компетенции от Центрального банка к правительству России.
«То есть, в случае принятия поправок, правительство России, а не Центральный банк, может наложить запрет на осуществление денежных переводов из России в Грузию», - сказал президент АРБ, выразив надежду, что в конечном итоге «здравый смысл возьмет верх».
Гарегин Тосунян сказал, что в случае наложения запрета банковский сектор России пострадает не сильно, поскольку общий объем денежных переводов из России в Грузию составляет $300 млн, а из Грузии в Россию - $100 млн. Однако, по мнению президента АРБ, «психологически это очень не приятно для банковской системы в целом».