Ռուսաստանը սրբագրել է դիրքորոշումը Իրան-ՀՀ երկաթգծի հարցում
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունը պարզաբանել է իր դիրքորոշումը Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագծի իրականացման հարցում:
«Ինչպես նշվել էր ավելի վաղ, «Ռուսական երկաթուղիները» համարում է, որ աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից երկաթգծի կառուցման նախագիծը Հայաստանի համար ռազմավարական խոշոր նշանակություն ունի՝ հանրապետության տրանսպորտային ենթակառուցվածքի եվրասիական եւ համաշխարհային տրանսպորտային համակարգում ինտեգրման համար:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշվել էր ավելի վաղ, նման ծրագրերի իրականացումը առանց պետության աջակցության դժվարին է, հաշվի առնելով ծրագրի զգալի արժեքը եւ նման ծավալի ծրագրերի փոխհատուցվելիության երկարատեւ ժամկետները, ինչը նվազեցնում է դրանց տնտեսական գրավչությունը:
Ռուսաստանյան եւ համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ տարատեսակ ռազմավարական եւ ենթակառուցվածքային ծրագրերին ուղղված պետական աջակցությունը բազմակողմանի արդյունք է ապահովում եւ մեծ նշանակություն ունի ընդհանուր տնտեսության կայուն զարգացման համար»,- ասված է ընկերության կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածվել, որ «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի տնօրեն Վլադիմիր Յակունինը Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցումն անվանել էր ոչ արդյունավետ՝ համեմատելով այն «որեւէ տեղ չտանող պատուհան» բացելու հետ:

РЖД скорректировала позицию относительно железной дороги Иран-Армения
Компания «Российские железные дороги» (РЖД) разъяснила свою позицию в вопросе реализации проекта строительства железной дороги Иран-Армения.
«Как отмечалось ранее, компания «РЖД» считает, что с геополитической точки зрения проект строительства железной дороги имеет важное стратегическое значение для Армении в контексте интеграции транспортной инфраструктуры республики в евроазиатскую и мировую транспортную систему.
Вместе с тем, как и заявлялось ранее, учитывая значительную стоимость и длительные сроки окупаемости проектов такого масштаба, делающих их коммерчески мало привлекательными для бизнеса, их реализация без поддержки государства затруднительна.
Российский и мировой опыт показывает, что государственная поддержка стратегических инфраструктурных проектов создает значительный мультипликативный эффект для промышленности и имеет важное значение для устойчивого развития экономики в целом», - говорится в сообщении, опубликованном на официальной сайте компании.
Ранее сообщалось о том, что глава РЖД Владимир Якунин назвал проект строительства железной дороги Иран-Армения неэффективным, сравнив его с попыткой «прорубить окно в никуда».