ԱԺ-ն կողմ է ավանդների հատուցման նոր սահմանաչափերին
Այսօր Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունել է «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագիծը, որ ներկայացրել էին ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Էլինար Վարդանյանը, առաջարկում է բարձրացնել գործող օրենսդրությամբ երաշխավորված բանկային ավանդների հատուցման սահմանաչափերը՝ դարձնելով 5 եւ 10 միլիոն դրամ՝ համապատասխանաբար արտարժութային եւ դրամային ավանդների համար:
Ներկայումս սահմանված են հատուցման 2 եւ 4 միլիոն դրամ սահմանաչափեր՝ համապատասխանաբար արտարժութային եւ դրամային ավանդների փոխհատուցման համար այն դեպքում, երբ բանկը ճանաչվում է անվճարունակ:
Նախօրեին ԱԺ-ում նախագծի վերաբերյալ կայացած քննարկմանը ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն ասել էր, որ նախագծի ընդունումից հետո կերաշխավորվի քաղաքացիների բանկային ավանդների 95%-ը:
Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը Banks.am-ի հետ զրույցում ավելի վաղ մեկնաբանել էր ավանդների հատուցման մասին օրենքում սպասվող փոփոխությունները:

Парламент Армении проголосовал за новые размеры возмещения вкладов
Cегодня парламент Армении в первом чтении единогласно принял проект закона «О внесении изменений в закон РА «О  гарантирования возмещения банковских вкладов физических лиц»».
Проект закона, представленный депутатами армянского парламента Микаелом Мелконяном, Наирой Зограбян и Элинар Варданян, предусматривает повышение максимального размера гарантируемого драмового вклада до 10 млн драмов, а в иностранной валюте - до 5 млн драмов.
Сегодная максимальная сумма гарантируемого драмового вклада составляет 4 млн драмов, а в иностранной валюте - 2 млн драмов.
Накануне в ходе состоявшихся в Национальном Собрании обсуждений председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян отметил, что после принятия проекта будут гарантированы 95% банковских вкладов граждан страны.
Ранее директор Фонда гарантирования возмещения вкладов Армении Эрмине Арутюнян в беседе с Banks.am прокомментировала ожидающиеся изменения в законе гарантирования возмещения банковских вкладов.