“Կասկադ-Կրեդիտ”-ը թողարկեց իր երաշխավորած պարտատոմսերը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում
Երեւան, 28 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.Այսօր ”Կասկադ-Կրեդիտ” ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը 150 միլիոն դրամի երաշխավորած պարտատոմսեր թողարկեց Հայստանի Ֆոնդային բորսայում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը կարեւորեց այն փաստը, որ առաջին անգամ Հայաստանում վարկային կազմակերպությունը թողարկեց իր կորպորատիվ արժեթղթերը: “Սա կարող է լավ օրինակ ծառայել մնացած կազմակերպությունների համար, եւ խթան հանդիսանալ ֆինանսական շուկայի զարգացման համար”, - նշեց Տիգրան Սարգսյանը:
ԿԲ ղեկավարը հայտարարեց, որ “մենք հստակ պատկերացնում ենք. թե ինչպիսի՞ն պետք է լինի Հայաստանի ֆինանսական շուկան եւ նախատեսել ենք կոնկրետ միջոցառումներ շուկայի զարգացման համար”: Տիգրան Սարգսյանի խոսքերով, “այս համատեքստում երկրորդային շուկայում “Կասկադ-Կրեդիտ” ընկերության կողմից պարտատոմսերի թողարկումը միանգամայն համահունչ է ԿԲ քաղաքականությանը”:
“Կասկադ-Կրեդիտ” ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Գարեգին Գեւորգյանն ասաց, որ ընկերության պարտատոմսերը 100 տոկոսով երաշխավորված են “Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգս” ընկերության կողմից եւ 50 տոկոսով` ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության /USAID/ կողմից: Կորպորատիվ արժեթղթերը թողարկվել են 1 տարի ժամկետով` 7.25 տոկոսադրույքով: Գարեգին Գեվորգյանի խոսքերով, ողջ հասույթը կուղղվի Հայաստանի արտահանման ոլորտի զարգացմանը: Պարտատոմսերի անվանական արժեքն է 50 հազար դրամ:
“Կասկադ Կրեդիտ” ընկերությունը հանդիսանում է “Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգսի” ստորաբաժանումներից մեկը, որը ստեղծվել է 2004 թվականին` Քաֆեսչյան Ընտանիք Հիմանդրամի կողմից:

«Каскад Кредит» разместила на фондовой бирже Армении свои гарантированные облигации
Ереван, 28 сентября /Медиамакс/. Универсальная кредитная компания «Каскад Кредит» разместила сегодня на Фондовой бирже Армении свои гарантированные облигации на сумму в 150 млн. драмов.
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель Центрального банка Армении Тигран Саркисян назвал очень важным для финансового рынка страны тот факт, что кредитная организация впервые выпускает свои корпоративные ценные бумаги. «Это может служить хорошим примером для остальных организаций, и стать толчком в развитии финансового рынка», - отметил Тигран Саркисян.
Глава Центробанка заявил, что «мы четко представляем - каким хотим видеть финансовый рынок Армении и наметили конкретные мероприятия по его развитию». По словам Тиграна Саркисяна, «в этом контексте размещение облигаций компании «Каскад Кредит» на вторичном рынке полностью созвучно политике ЦБ».
Исполнительный директор ЗАО «Каскад Кредит» Гарегин Геворкян сказал, что облигации компании гарантированы компанией «Каскад Капитал Холдингс» (на 100%) и Американским агентством международного развития /USAID/ (на 50%). Корпоративные ценные бумаги выпущены сроком на 1 год по ставке 7,25%. По словам Гарегина Геворкяна, вся прибыль будет направлена на развитие экспорта в Армении. Номинальная стоимость облигации составляет 50 тысяч драмов.
«Каскад Кредит» входит в состав «Каскад Капитал Холдингс», основанного в 2004 году семейным фондом Кафесджян.