Ադրբեջանի պահուստները կրճատվել են $4 մլրդ-ով
2015թ. տարեսկզբից Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի (ԱԿԲ) արժութային պահուստները կրճատվել են $4,29 մլրդ-ով (31,2%)՝ մարտի 31-ի դրությամբ կազմելով $9,47 մլրդ:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, մարտ ամսվա ընթացքում ԱԿԲ-ի արժութային պահուստները կրճատվել են $1,5 մլրդ-ով:
Արժութային պահուստների ծավալի կրճատում նկատվում է անցած տարվա հուլիսից: Սկսած 2014թ. դեկտեմբերից՝ տեղի է ունեցել դրանց ծավալի կտրուկ նվազում (ամսական ավելի քան $1 մլրդ), ինչը կապված է դոլարի պահանջարկի ավելացմամբ:
Ինչպես հաղորդել է ԱԿԲ-ի վարչության նախագահ Էլման Ռուստամովը, մանաթի փոխարժեքի կարգավորումից հետո ԿԲ-ն շարունակում է մասնակցություն ունենալ երկրի արժութային շուկայում՝ պայմանավորելով դա դոլարիզացիայի շարունակվող գործընթացի հետ:
«Բանկերի շատ հաճախորդներ իրենց գումարները պահում են դոլարով, եւ մենք կարծում ենք, որ դոլարային խնայողությունների ավելացման գործընթացը շարունակվելու է: Մենք չենք կարող բնակչությանն արգելել իրենց միջոցները պահել դոլարով: Սակայն մենք ունենք բավականաչափ արժութային պահուստներ, որպեսզի բնակչությունն առանց որեւէ խնդրի կարողանա իր միջոցները փոխարկել դոլարի»,- ասել է Էլման Ռուստամովը:

Резервы Азербайджана сократились на $4 млрд
С начала 2015 года валютные резервы Центрального банка Азербайджана (ЦБА), сократились на $4,29 млрд (31,2%) и по состоянию на 31 марта составляли $9,47 млрд.
Как сообщает Trend, в течение марта валютные резервы ЦБА сократились на $1,5 млрд.
Снижение объема валютных резервов Центрального банка наблюдается с июля прошлого года. Начиная с декабря 2014 года, произошло резкое снижение их объема (более миллиарда долларов ежемесячно), что связано с увеличением спроса на долларовую массу.
Как сообщил председатель правления ЦБА Эльман Рустамов, после корректировки курса маната Центробанк продолжает участие на валютном рынке страны, связав это с продолжающимся процессом долларизации.
«Многие клиенты банков хранят свои средства в долларах, и мы считаем, что тенденция в сторону увеличения долларовых сбережений будет продолжаться. Мы не можем запретить населению хранить свои средства в долларах. Но у нас достаточно валютных резервов, чтобы население без каких-либо проблем могло конвертировать свои средства в доллары», - сказал Рустамов.